Pandor'dan Adalet Divanı'nın İsrail soykırımı davası yorumu: Gazze'de ateşkes kararı vermesini isterdik

Güney Afrika Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanı Naledi Pandor, Uluslararası Adalet Divanı'nın Siyonist İsrail ile ilgili aldığı ihtiyati tedbir kararıyla ilgili önemli mesajlar verdi.

DÜNYA 26.01.2024, 17:25 26.01.2024, 19:33
Pandor'dan Adalet Divanı'nın İsrail soykırımı davası yorumu: Gazze'de ateşkes kararı vermesini isterdik

Uluslararası Adalet Divanı Siyonist İsrail rejimininin dosyanın reddi talebini reddederek soykırım davasının esastan görülmesine karar verdi.
Güney Afrika Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanı Naledi Pandor, Uluslararası Adalet Divanı, Lahey’de Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Siyonist İsrail aleyhine açtığı "soykırım" davasında ihtiyati tedbir talebine ilişkin kararını açıklandı.
Dava ile ilgili Filistin'e destek açıklaması yapan Güney Afrika Dışişleri Bakanı Naledi Pandor, "Gazze Şeridi'nde binlerce Filistinlinin hayatının korunması için gerekeni yaptık. Ateşkes olmadan Uluslararası Adalet Divanı'nın kararları uygulanamaz. Mahkemenin Gazze'de ateşkes kararı vermesini isterdik" dedi.

Pandor, Soykırım Suçunun Önlenmesine İlişkin Sözleşme'nin çok dikkatli okunması gerektiğine işaret ederek, mahkemenin kararının ateşkes olmadan işlemeyeceğini dillendirdi.
Birleşmiş Milletler'in arıtk bu kararın takipçisi olması gerektiğinin altını çizen Pandor, "Artık çatışmaları çözmek için silaha davranmamalı." dedi.
Pandor, Birleşmiş Milletler'in artık bu karara uyması gerektiğini belirterek, "Artık çatışmaları çözmek için silaha başvurmamalıyız" diye konuştu.
Filistin'e yaptığı destekte açıklamasını yineleyen Pandor, şu ifadeleri kullandı:
"Umudum şu ki; biz artık sürecin iki devletli çözüme götürmek için adım atmış olduk. Eğer İsrail, Adalet Divanı'nın kararlarını uygularsa gelecek için hepimize umut verecektir. Hepimizin bu noktada yapacağı şey İsrail'i bu kararlara uymaya davet etmektir. Sorularınız İsrail ile ilgili ancak asıl sormanız gereken Gazze'deki insanlar olmalı" ifadelerini kullandı.
Pandor, artık Adalet Divanı'nın Gazze'deki durumun ne kadar vahim olduğunun altını çizdiğini vurguladı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 03 Mart 2024
İmsak 05:42
Güneş 07:01
Öğle 12:56
İkindi 16:08
Akşam 18:41
Yatsı 19:55
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı