Bursluluk sınavı sonuçları açıklandı mı? İOKBS 2023 sonuçları açıklandı mı? Bursluluk sonuçları nasıl öğrenilir?

Bursluluk Sınavı (İOKBS) sonuçları için heyecan dorukta. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerine uygulanan bursluluk sınavı 3 Eylül tarihinde gerçekleştirildi.

EĞİTİM 22.09.2023, 10:30 22.09.2023, 10:48
2
Bursluluk sınavı sonuçları açıklandı mı? İOKBS 2023 sonuçları açıklandı mı? Bursluluk sonuçları nasıl öğrenilir?

2023 İOKBS sonuçları dört gözle bekleniyor. Sınava katılım sağlayan öğrenciler, 2023 İOKBS sonuç tarihini araştırıyor. Peki, İOKBS 2023 sonuçları açıklandı mı? Bursluluk sonuçları nasıl öğrenilir?
İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) 3 Eylül tarihinde 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11'inci sınıfların katılımı ile yapıldı. . Bu yıl Bursluluk sınavına 1 milyon 44 bin 846 öğrenci katıldı. 120 dakika süren sınavda öğrencilere 100 soru soruldu.

MEB bursluluk sınav sonuç tarihini resmi internet adresi üzerinden paylaştı. Takvime göre, İOKBS sonuçları eylül ayı içerisinde duyurulacak.

2023 Yılı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) Sınav Sonucu Ekranı "www.meb.gov.tr" de yer alacak. Sınav sonuçları, 22 Eylül 2023'te "www.meb.gov.tr" internet adresinde ilan edilecek. Okul müdürlükleri öğrenci velisinin istemesi hâlinde “Sınav Sonuç Belgesi”ni elektronik ortamdan alıp mühür ve imza ile onayladıktan sonra öğrenci velisine veya öğrenciye imza karşılığı verecektir.

İOKBS’de soru sorulan derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir. Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur. Böylece her öğrenci için dört ayrı ham puan hesaplanır. Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.
Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır. Öğrencilerin her bir teste ait Standart Puanı (SP); o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir. Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.

Öğrenci bursları, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmî Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği hükümleri gereği, bursluluk sınavı kazanılarak okula kayıt yaptırılan tarihi izleyen Ekim ayı başından itibaren ödenir. Bursluluk sınavını kazanan ancak parasız yatılılığa yerleştirilen öğrenciler, 2684 sayılı İlköğretim ve Ortaöğretimde Parasız Yatılı veya Burslu Öğrenci Okutma ve Bunlara Yapılacak Sosyal Yardımlara İlişkin Kanun’un 7 nci maddesinde belirtilen “Parasız yatılı öğrencilere ayrıca burs verilmez.” hükmü gereğince bursluluktan yararlanamaz.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 01 Aralık 2023
İmsak 06:01
Güneş 07:26
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı