250 dev arasındaydı! 60 yıllık Yüksel İnşaat batakta; iflas istedi

Türkiye başta olmak üzere Körfez ve Orta Asya ülkelerinde devasa projeleri yapan 60 yıllık Yüksel İnşaat ve şirketleri için iflas istendi. Batakta olan şirket, dünyanın 250 devi arasındaydı...

EKONOMİ 08.06.2023, 12:00 08.06.2023, 18:55
10
250 dev arasındaydı! 60 yıllık Yüksel İnşaat batakta; iflas istedi

Türkiye’nin devasa şirketlerinde iflas haberleri gelmeye devam ediyor. Bu kez dünyanın en büyük 250 müteahhitlik firması arasında olan Yüksel İnşaat ve grup şirketleri bir bir iflas istedi. Davalı konumunda, Yüksel İnşaat A.Ş, Yüksel Holding A.Ş. ve Yüksel Yapı A.Ş. bulunuyor. 

60 yıl önce Sazak ve Sert ailelerinin ortaklığıyla temelleri atılan Yüksel İnşaat, Türkiye’de liman projeleri başta olmak üzere Körfez ve Orta Asya ülkelerinde yüzlerce projeye imza attı. Yüksel İnşaat ise son yıllarda zor günlerde geçiyor. Mevcut durumu sürdüremeyen Yüksel İnşaat’ın iflası istedi. Yüksel Enerji AŞ'nin konkordato istemesi üzerine mahkeme, şirketin 630 milyon liralık borcunu taksitler halinde ödemesine karar verdi.
Nurol Yatırım Bankası A.Ş., şirket hakkında Ankara 3. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde iflas davası açtı. 
Davalı konumunda ise 300 milyon lira sermayeli Yüksel İnşaat A.Ş ile 76,5 milyon lira sermayeli Yüksel Holding A.Ş. ve 53 milyon lira sermayeli Yüksel Yapı A.Ş. bulunurken söz konusu şirket bankadan alınan 30 milyon liralık krediyi ödemediği ortaya çıktı.
Halk TV'nin haberine göre grubun bir diğer şirketi Yüksel Enerji Elektrik Üretim AŞ. konkordato talebinde bulundu. 
Ankara 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen davada, mahkeme konkordato projesini tasdik etti. Şirketin konkordato talebini kabul eden mahkeme, 627 milyon liralık borcun taksitler halinde ödenmesine karar verdi. Mahkeme, tasdik kararı ile birlikte konkordato komiserler kurulunun da görevine son verdi.

Yüksel İnşaat’ın projeleri arasında; Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi de (TANAP) yer almıştı. 
Yüksel İnşaat, İstanbul’un ilk 5 yıldızlı otelleri Swissotel, Çırağan Otel Kempinski, Hyatt Otel’i de inşa etmişti. Yine Zincirlikuyu'daki Tat Towers ile Etiler'deki Akmerkez de Yüksel İnşaat tarafından yapılmıştı. 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Ekim 2023
İmsak 05:08
Güneş 06:27
Öğle 12:33
İkindi 15:53
Akşam 18:29
Yatsı 19:43
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı