EYT'lilerin merak ettiği soru yanıt buldu: Hem maaş, hem ikramiye...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ilk maaşlarını Eylül ayında alabileceği söylenen EYT'lilere ilişkin açıklama yaptı. Bilgin "En geç Mayıs ayında maaşlarını alacaklar" dedi.

EKONOMİ 31.03.2023, 23:00 01.04.2023, 11:59
2
EYT'lilerin merak ettiği soru yanıt buldu: Hem maaş, hem ikramiye...

Emeklilikte Yaşa Takılanlar, uzun bir süredir verdikleri mücadeleyi kazandı. TBMM'den geçerek yasalaşan EYT düzenlemesiyle yaklaşık 2 milyon kişinin emekli olması beklenirken, son günlerde EYT'lilerin ilk maaşını ne zaman alacağı tartışılmaya başlandı.  SGK uzmanı  Özgür Erdursun EYT'lilerin ilk maaşını 8-10 ay sonrasına sarkabileceğini söylemişti. 
'EYT'liler ilk maaşlarını ne zaman alacak?' sorusu merak edilirken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den dikkat çeken açıklamalar geldi. Bakan Bilgin, "Mart ayında EYT için başvuranlar nisan ayında maaşlarını alacak, en geç mayıs ayında tamamlanacak." dedi.
Bilgin'in açıklamaları şu şekilde:
"Mart ayında EYT için başvuranlar nisan ayında maaşlarını alacak, en geç mayıs ayında tamamlanacak. Hangi gün bağlanırsa o ay içerisinde alacak. Bir hak kaybı yok. İkincisi biz bu fazla mesaiyle çalışmayı hızlandırıyoruz. Mayıs ayında bütün müraacat edenlerin maaşları ödenmiş olacak.

Şunun altını çizmem lazım, olağanüstü bir çalışma var. Ortalama bizim her ay maaş bağlanan emekli sayımız 35 bin civarında. Şu anda bağlanan işlemi tamamlanmış sayı 250 binden... Bağlandığı gün maaşlarını alacaklar. Ne ikramiyede ne maaşta hak kaybı var.
Devletimiz bu konunun kaynağını ayırmıştır. EYT'lilerimiz, emekliliği hak edenler maaşları, ikramiyeleri yatacaktır. Biz mayıs ayı içerisinde tamamını maaşlarını ödeyeceğiz.Şehit, gazi, dul ve yetimlerin maaşlarını asgari ücret düzeyine getirdik. Güneydoğu'ya gittiğimizde daha çok korucu aileleri veya korucu dernekleri onların talepleriyle karşılaşmıştım. Onların dernek başkanlarına söz vermiştim. Dün onu da çözdük onların da emeklilerin maaşlarını 7 bin 500 TL yaptık. O aileler millet için ülke için her şeylerini vermiş aileler. Sosyal devlet bütün bunlara hassasiyetle yaklaşması gereken anlayışa sahip olmalıdır."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 29 Mayıs 2023
İmsak 03:34
Güneş 05:15
Öğle 12:41
İkindi 16:31
Akşam 19:57
Yatsı 21:31
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı