İnternet alışverişi yapanlara kötü haber! O ücret size ait olacak!

Alışverişte internet alışverişini tercih eden vatandaşları ilgilendiren düzenleme o tarihten itibaren geçerli olacak düzenleme ile e-ticaret alışverişlerinde, o şartlarda cayma hakkını kullanıp kargo iadesi yaparsa, kargo ücretini kendisi ödeyecek. İşte detaylar...

EKONOMİ 12.12.2023, 14:25 12.12.2023, 16:32
2
İnternet alışverişi yapanlara kötü haber! O ücret size ait olacak!

TÜİK’in açıkladığı verilere göre, evlerinde internet erişimi bulunan hanehalkının oranı ekim ayında yüzde 95,5’e yükseldi. 16-74 yaş arasındaki kişilerin internet kullanma oranı yüzde 87,1 olarak gerçekleşti. İnternet kullanma oranı erkeklerde yüzde 90,9 iken, kadınlarda yüzde 83,3 oldu.
2022’nin ekim ayı ile 2023’ün ekim ayı arasındaki 12 aylık dönemde, internet üzerinden kişisel kullanım için mal veya hizmet alımı ya da siparişi (e-ticaret) oranı yüzde 49,5 olarak belirlendi. Cinsiyete göre internet üzerinden mal veya hizmet alımı ya da siparişi oranı erkeklerde 52,4, kadınlarda yüzde 46,6 olarak kayıtlara geçti.


2023 yılının ilk 3 ayında internet üzerinden mal veya hizmet satın alan ya da sipariş veren bireylerin yüzde 75,5'i giyim, ayakkabı ve aksesuar aldı. 2023 yılının haziran, temmuz ve ağustos aylarında web sitesi veya mobil uygulama üzerinden yaptığı satın alma işleminde sorunla karşılaşan bireylerin oranı yüzde 27,1 oldu. En fazla karşılaşılan sorunlar sırasıyla yüzde 13,6 ile teslimatın belirtilenden daha yavaş olması ve yüzde 11,1 ile yanlış veya hasarlı mal, hizmet teslimi oldu.

İnternet üzerinden alışverişin son yıllarda artmasıyla kargo şubelerindeki iade işlemlerinde yaşanan sorunların çözümü için ürünlerin iade sürecinde değişiklik yapıldı. İnternetten alınan ürünlerin iadesinin, tüketiciler tarafından karşılanacağı düzenleme, 1 Ocak'tan itibaren uygulanmaya başlayacak.
Ticaret Bakanlığı'nın 'Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' kararı ile tüketici satın aldığı ürüne ilişkin, teslim tarihinden itibaren 14 gün içerisinde cayma hakkını kullanabilecek. Tüketici, iade masrafını karşılamakla yükümlü olacak. Malın ayıplı olması durumunda tüketici iadeye ilişkin masraflardan sorumlu tutulmayacak. Tüketicinin talep etmesi halinde iade masrafı, kendisine iade edilecek mal veya hizmet bedeli ile teslimat masraflarından mahsup edilecek.
Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, "Yılbaşından sonra kargo bedelini, ürün ayıplı mal olmadıkça tüketici ödeyecek. Kargoyu teslim almama, alışverişten vazgeçme durumunda şirket, kargo ücreti için tahsil davası açabilir. Bu uygulama dolandırıcıların ekmeğine yağ sürüyor. Daha önce tüketicileri dolandıran, kötü niyetli kişilerce kargo şirketi adıyla gönderilen mesajlara daha sık rastlanabilir. Tüketiciler kötü niyetli kişilerce gönderilen aldatmaca mesajlara dikkat etmeli" diye konuştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:53
Güneş 07:13
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:32
Yatsı 19:46
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı