1 milyar dolar kar açıklamıştı! Süper Lig sponsoru dev şirketin işçileri Genel Merkez önünde direniyor

Sendikalı oldukları için küçülme bahanesiyle işten çıkarılan Trendyol depo işçileri Maslak'taki genel merkezin önüne gitti.

EKONOMİ 11.09.2023, 15:15
2
1 milyar dolar kar açıklamıştı! Süper Lig sponsoru dev şirketin işçileri Genel Merkez önünde direniyor
Trendyol Esenyurt Depo’da sendikalı oldukları için işten atılmalarının sonucu başlattıkları direnişin 15. gününde işçiler Maslak Trendyol genel merkezi önünde buluştu ve açıklama yaptı.
İşçiler küçülme bahanesiyle işten atılmalarına tepki göstererek “Bir milyar dolardan fazla kâr açıklayan şirket nasıl küçülmeye gidiyor?” dedi.

Açıklamada Trendyol’un işçileri beş buçuk aylık belirli süreli iş sözleşmeleriyle çalıştırdığını ifade eden işçiler “Trendyol’a baktığımızda yüzde 300, 400 büyüme oranları açıklayan, her gün milyonlarına milyonlar katan bir şirket ama işçilere biçtikleri hayat bu” dedi. Emre Özdek’in sendika temsilcisi olduğu için 25/2’den işten çıkartıldığını hatırlatan işçiler Çalışma Bakanlığı’na “Sendiika temsilcisini işten atmak 6 aydan 2 yıla hapis cezası değil mi?” sorusunu sordu.

Seslerini genel merkez önünde de duyurmak için geldiklerini söyleyen işçiler “Bize çıksınlar söylesinler o zaman, ya patronlara yasalar fayda etmez sendika hak değildir desinler ya da bize bu ülkede sendikalaşabilirsiniz, özgürlük vardır naraları atmasınlar. Memleketin dört bir yanında bu yasalara dayanarak direnen işçilere hesap vereceksiniz” dedi.

Konuşan bir başka işçi Trendyol’un son bir yıl içerisinde 1 milyar dolar kâr açıkladığını ve açıkladığı kâr açıklamalarının giderek arttığını söylerken şirketin bu durumda olmasına rağmen işçileri “küçülmeye gidiyoruz” bahanesiyle işten attığını belirtti. Şirketin Süper Lig’e 700 milyon vererek sponsor olduğunu da belirten işçiler “Sen bu kadar kâr açıklıyorsun, bu miktarlarda sponsorluk bedeli ödüyorsun ama işçilere 'küçülmeye gidiyoruz' diyorsun” dedi.
Konuşan bir başka işçi ise çocukluğumdan beri çalıştığını belirtirken “65 yaşıma kadar çalışacak mıyım? Bu düzen böyle devam mı edecek? Etmeyecek arkadaşlar. Ellerimizi kaldıracağız ve buradayız diyeceğiz!” dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 27 Şubat 2024
İmsak 05:47
Güneş 07:07
Öğle 12:57
İkindi 16:06
Akşam 18:37
Yatsı 19:51
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı