1 tanesi bile ölümcül olabilir! Uzmanlar uyardı, sofranızdan hemen kaldırın…

Yapılan son araştırmalar, düşük kalorili yapay tatlandırıcıların zehir saçtığını gösteriyor. Peki düşük kalorili yapay tatlandırıcıların zararları nelerdir? İşte düşük kalorili yapay tatlandırıcıların zararları…

AİLE 11.07.2024, 03:05
2
1 tanesi bile ölümcül olabilir! Uzmanlar uyardı, sofranızdan hemen kaldırın…
Son zamanlarda kullanımı artan düşük kalorili yapay tatlandırıcıları, bir araştırmaya konu oldu. Yapılan araştırmanın yayınlandığı "European Heart Journal" dergisinde düşük kalorili yapay tatlandırıcıların tahmin edilenden daha zararlı olunabileceğine dikkat çekti. Hatta araştırmanın sonucu düşük kalorili yapay tatlandırıcıların ölümcül sorunları ortaya çıkarabileceğine işaret ediyor.
Araştırma kapsamında 2004-2011 tarihleri arasında kalp rahatsızlığı için tedaviye alınan hastaların vermiş olduğu 1157 kan örneğini inceleyen uzmanlar, aynı zamanda yüksek kalp rahatsızlığı riski altındaki 2 bin 100 kişinin kan örneklerini de inceleme kapsamına aldı. Bu incelemelerin ardından düşük kalorili yapay tatlandırıcıların zararları ortaya çıktı. Peki düşük kalorili yapay tatlandırıcıların zararları nelerdir? İşte düşük kalorili yapay tatlandırıcıların zararları…

Sakız ve diş macunu başta olmak üzere birçok üründe yer alan düşük kalorili yapay tatlandırıcıların kanın daha kolay pıhtılaşmasına neden olduğuna dikkat çeken araştırma, aynı zamanda bu pıhtıların kalbe ulaşabileceği ihtimalini de hatırlattı. Dolayısıyla düşük kalorili yapay tatlandırıcıların kalp krizinden felce kadar birçok soruna neden olabileceği uzmanların bildirdiği görüşler arasında yer aldı.

Araştırma sonrası araştırma ekibinde yer alan Dr. Stanley Hazen, düşük kalorili yapay tatlandırıcıların zararlarına ilişkin konuştu. Özellikle ksilitolun obezite ve diyabet gibi hastalığı bulunanlara alternatif tatlandırıcı olarak verilen bu tatlandırıcıların ölümcül sonuçlar doğurabileceğine dikkat çeken Dr. Hazen, kalp hastalığı riski taşıyanların kanlarında yüksek seviyede ksilitol bulunmasının bu durumu kanıtladığını belirtti.

Yapmış olduğu açıklamada şekerin glukoz seviyesini yüzde 10-20 artırmasının normal olduğunu ifade eden Dr. Hazen, sağlıklı olarak araştırmaya katılan gönüllülere ksilitol içeren içecek verdiklerinde glukoz seviyelerinin tamı tamına 1000 kat arttığına işaret etti. Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), düşük kalorili yapay tatlandırıcıları 2023 yılında "muhtemel kanserojen" olarak sınıflandırmıştı. Ancak DSÖ, günlük alım miktarı aşılmadığı sürece düşük kalorili yapay tatlandırıcıların kullanılabileceğini düşünüyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 16 Temmuz 2024
İmsak 03:43
Güneş 05:24
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 20:05
Yatsı 21:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı