10 bine yakın polisin verilerinin ifşası: Bir kişiye dava açıldı

Kuzey İrlanda'da, yaklaşık 10.000 polis memurunun kişisel ve istihdam bilgilerinin internette yayımlanmasının ardından memurlar güvenliklerinden endişe duymaya başladı.

DÜNYA 20.08.2023, 15:40
1
10 bine yakın polisin verilerinin ifşası: Bir kişiye dava açıldı
Kıdemsiz bir çalışanın Bilgi Edinme Özgürlüğü kapsamındaki bir talebe yanıt verirken yaptığı hata sonucu, PSNI'nın halihazırda görev yapan tüm üyelerine ait kişisel veriler geçen salı yayımlanmıştı. Her çalışanın adlarının baş harfi ve soyadı, rütbesi ya da derecesi, görev yaptığı yer ve çalıştığı birim yayımlanan bilgiler arasında.
PSNI, teröristlere faydalı olabilecek belge ya da kayıtları bulundurmak ve terör eylemlerinde kullanılmak üzere eşya bulundurmaktan 50 yaşındaki bir erkeğe dava açtı.
Çarşamba günü Lurgan’a bağlı Co Armagh’da yapılan aramanın ardından 39 yaşındaki bir erkek daha veri ihlaliyle ilgili gözaltına alındı ve sonrasında kefaletle serbest bırakıldı.
Pazartesi günü PSNI Emniyet Müdürü Simon Byrne veri ihlaliyle sızan bilgilerin muhalif cumhuriyetçilerin elinde olduğunu doğruladı. Byrne, muhalif cumhuriyetçilerin bu bilgileri polisi yıldırıp hedef almak için kullanacağına inandığını söyledi.
Pazartesi günü de isimleri silinmiş olmasına rağmen kayda değer sayıda polis memuru ve teşkilat çalışanına ait bilgileri içeren bir belge Falls Road'daki Sinn Fein ofisinin yakınlarına asılmıştı.
Geçen haftadan bu yana, bir polis memurunun 42 memur ve çalışana ait bilgileri içeren dizüstü bilgisayar ve not defterinin hareket halindeki bir araçtan düşerek kaybolduğu bir vakanın da aralarında bulunduğu, çeşitli veri ihlalleri ortaya çıktı.
Bu veri ihlalleri, PSNI'nin güvenlik önlemlerini gözden geçirmesi gerektiğini gösteriyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:53
Güneş 07:13
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:32
Yatsı 19:46
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı