11 şehri yutan deprem: 6 Şubat’ta ne oldu?

Türkiye’nin en büyük gerçeklerinden birisi olan ‘deprem’, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıl dönümünde yeniden gündemimizde.

ÇEVRE 07.02.2024, 04:35
8
11 şehri yutan deprem: 6 Şubat’ta ne oldu?
ÖNCESİ VE SONRASIYLA 6 ŞUBAT DEPREMLERİ
Cumhuriyet tarihi boyunca yüz binlerce insanımızın enkaz altında ölmesine, şehirlerin yerle bir olmasına ve nice tarifsiz acıya neden olan depremler karşısında Türkiye olarak nasıl bir fatura ödediğimiz ortada. Millî Gazete olarak hazırladığımız yazı dizisiyle, Türkiye’nin deprem tarihi ve 6 Şubat’a giden süreci, 11 ilimizde feci yıkıma neden olan Kahramanmaraş merkezli depremleri ve felaketten sonrasını ele alacağız.

 Bir deprem ülkesi olan Türkiye, defalarca büyük felaketlerle yüzleşti, yüz binlerce vatandaş enkaz altında öldü, onlarca şehir yerle bir oldu ve tarifsiz acılar yaşandı. Ancak bunlardan bir ders almayınca deprem tehdidine karşı da hiçbir zaman ciddi bir önlem alınmadı. Yıl dönümünde olduğumuz 6 Şubat Kahramanmaraş depremleri de tarihin depreme karşı verilmiş en ciddi sınavı olarak Türkiye ve dünya tarihine girdi. Yazı dizimizin ikinci bölümünde, deprem tehdidinin ihmaller ve yanlış politikalarla nasıl ciddi bir felakete dönüşebileceğini ele alarak 11 ilimizde etkili olan 6 Şubat depremlerinde yaşananları değerlendireceğiz.
Tam bir yıl önce 6 Şubat 2023’te tüm Türkiye sarsıldı. Gece saat 04.17’yi gösterirken merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan 7,7 büyüklüğünde ve saat 13.24’te merkez üssü Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesi olan 7,6 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. 11 ilde ciddi bir yıkıma neden olan 6 Şubat depremlerinde resmi verilere göre 53 bin 537 kişi öldü, 38 bin 901 bina yerle bir oldu. 15 milyondan fazla insanımızın etkilendiği bu büyük deprem, iktidar tarafından “Asrın Felaketi” olarak lanse edilmiş “kader planı” ifadeleriyle değerlendirilmişti. Yıllardır yaşanan depremlere karşı alınmayan önlemler, yetersiz denetimler ve hatta göz göre göre yapılan yanlışların bu büyük felakette hiç etkisi yok muydu? Yazı dizimizin ikinci bölümünde yıl dönümünde olduğumuz 6 Şubat depremlerini farklı yönleriyle inceleyeceğiz.

Türkiye’nin tarihindeki en ağır imtihanı olan 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremler, 11 ilimizden hissedildi. Merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık olan ilk deprem 7,7 şiddetiyle gece 04.17’de 65 saniye sürdü. Türkiye’nin güneyi ve Suriye’nin belli bir bölümünde ciddi bir sarsıntıya neden olan deprem, yeryüzüne çok yakın bir derinlikte meydana geldi. Büyük bir yıkım ve can kaybına neden olan ilk depremden sonra, merkez üssü Kahramanmaraş Elbistan olan ikinci deprem ise öğlen saat 13.24’ü gösterirken 7,6 şiddetinde yaşandı. Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’ın büyük hasar aldığı depremlerde resmi rakamlara göre 53 bin 537 kişi öldü, 107 bin kişi yaralandı. 15 milyon vatandaşımızın etkilendiği felakette 38 bin 901 bina yerle bir oldu ve depremin etkilendiği bütün şehirler neredeyse yarı yarıya yerle bir oldu.

7,7’lik ilk depremden saatler sonra gelen ikinci 7,6’lık depremle ciddi bir yıkım yaşanmış ve 11 ilde adeta can pazarı yaşanıyordu. Enkaz altında on binlerce kişi kurtarılmayı bekliyor, sağ kalanlar ise büyük bir acı içerisinde soğukla mücadele ediyordu. Deprem bölgesinde iletişim ve ulaşım alt yapısının bazı bölgelerde tamamıyla çökmüş olması, Türkiye’nin tam olarak neyle karşı karşıya olduğunu gizliyordu. Depremzedeler ve şehirlerdeki devlet kurumları bölgenin kısıtlı imkânlarını kullanarak arama kurtarma çalışmalarına başlamıştı. Ancak depreme hazırlıksız yakalanan Türkiye’nin, deprem bölgesine tam anlamıyla yardım göndermesi de vakit aldı. Deprem bölgesine arama kurtarma ekiplerinin ulaştırılması, enkazı kaldıracak iş makinalarının/ekipmanlarının bölgeye intikali, gıda, ilaç ve giysi gibi acil insani yardımın depremzedelere götürülmesinde kısa süreli aksaklıklar yaşandı.

Deprem bölgesindeki ağır durum ortaya çıkınca hemen OHAL ilan edildi. Devlet güçlükle de olsa depremden etkilenen bütün şehirlerde AFAD, Kızılay ve kolluk kuvvetleri üzerinden kontrolü ele almıştı. Öte yandan dünyanın hemen her ülkesinden deprem bölgesine arama kurtarma ve insani yardım noktasında sayısız yardım geliyordu. Tüm bunlar yaşanırken enkaz altından birçok vatandaşımız kurtarılıyordu ve birçok da cenaze çıkartılıyordu. Türkiye topyekûn el ele vermiş, afet bölgesine yardıma koşuyordu. Bu mücadele ve yardımlaşmanın bir vesilesi olarak depremden tam 260 saat geçmiş olmasına rağmen halen sağ olarak enkazdan kurtarılıyordu.

Türkiye tarihinin en acılı günleri yaşanırken, deprem bölgesinden gelecek iyi haberleri bekleyen milyonlarca vatandaş elinden geleni yapıyordu. Depremlerin kanayan yarası sarılmaya çalışırken yavaş yavaş afet bölgesinden de teknik bilgiler gelmeye başlamıştı. Uzmanların bölgede yaptığı incelemelerde depremdeki bilançonun ağırlaşmasına neden olacak birçok kusur tespit edilmişti. Mesela Hatay’da yaklaşık 1000 vatandaşımızın hayatını kaybettiği 250 dairelik Rönesans Rezidans yumuşak zemin üzerinde inşa edilmiş ve yapımında kullanılan betonda kusur olduğu anlaşılmıştı. Yapılan incelemelerde yıkılan birçok binada kesik kolonların olduğu ortaya konuldu. Yapılan tüm bu usulsüzlükler yeterli denetim yapılmadığı için birçok cana mal olmuştu. 6 Şubat depremleri habersiz gelmişti ama ihmal ve denetimsizlik hep vardı…
YARIN 3. BÖLÜM: 6 ŞUBAT DEPREMLERİNDEN SONRA NE OLDU?

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 01 Mart 2024
İmsak 05:45
Güneş 07:04
Öğle 12:56
İkindi 16:07
Akşam 18:39
Yatsı 19:53
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı