12’nci ÖĞ-DER Kısa Film Senaryo Yarışması sonuçlandı

ÖĞ-DER tarafından düzenlenen Kısa Film Senaryo Yarışması'nın 12’ncisinin sonuçları açıklandı…

KÜLTÜR SANAT 08.12.2023, 04:35
3
12’nci ÖĞ-DER Kısa Film Senaryo Yarışması sonuçlandı
Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) Genel Merkezi Tanıtma Komisyonu Başkanlığı tarafından Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteğiyle gerçekleştirilen 12’nci Kısa Film Senaryo Yarışması sonuçlandı. Bu seneki teması ‘Sabır ve Acı’ olan yarışmada ödül töreni Cumartesi günü Ankara’da gerçekleştirilecek. Yarışma sonuçlarına ilişkin değerlendirmede bulunan ÖĞ-DER Genel Başkanı Numan Gökmen, “Gerek Gazze gerekse hayatın diğer alanlarına ait sabır ve acı konusunu işleyen, emek verip eserleriyle yarışmamıza katılan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) tarafından bu sene 12’ncisi düzenlenen Kısa Film Senaryo Yarışmasının sonuçları açıklandı. Bu seneki teması ‘Sabır ve Acı’ olan yarışmada ödül töreni Cumartesi günü Ankara’da gerçekleştirilecek. Türkiye’nin dört bir yanından senaryolarını gönderen vatandaşlar arasından dereceye giren 5 senaryoya ödül verilecek.

Yarışmanın sonuçlarının açıklanmasının ardından bir açıklamada bulunan ÖĞ-DER Genel başkanı Numan Gökmen, bu yıl 12’incisi düzenlenen Kısa Film Senaryo yarışmasının temasının ‘Sabır ve Acı’ olduğuna dikkat çekerken, temanın 6 Şubat depremlerinin ardından belirlendiğinin altını çizdi. Gökmen, “Hayatın içinde sevinç kadar acılarda oluyor deprem gibi örneğin veya şu an gündemimizde olan işgalci İsrail’in Gazze’de yaptığı katliamlar gibi. Burada bize düşen sabredip karşılaştığımız sorunlara karşı çözüm bulmak için mücadele etmemiz gerekiyor. Bu mücadelede sanat en büyük yardımcılarımızdan birisidir. Yarışmanın acı ve sabır temasını ülkemizin yaşadığı depremler sonrası belirlemiştik ama yarışma devam ederken Gazze’de Siyonist İsrail devletinin soykırım ve katliamları da başladı. Bu katliamında senaristlerimize etki yaptığını gördük nitekim Filistin konulu senaryolarda geldi. Sanat dünyası için güzel bir gelişme olarak değerlendiriyorum bunu. Gerek Gazze gerekse hayatın diğer alanlarına ait sabır ve acı konusunu işleyen, emek verip eserleriyle yarışmamıza katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Yarışmada sanat dünyasından önemli isimler jürilik yaptı. 4 kişiden oluşan jüri kadrosunda sinema yazarı Ali Burak Cesur, senarist-yönetmen Nizamettin Kars, yönetmen-senarist İbrahim Demirkan ve öğretmen Abdurrahman Erbaş yer aldı. Yarışmaya katılarak ödül almaya hak kazanan isimler belirlenirken yarışmada, birincilik ödülünü Van’dan katılan Meryem Gemicioğlu ‘Sen Kimsin’ adlı eseriyle kazandı. İkincilik ödülünü ise İzmir’den Gökmen Küçüktaşdemir  ‘Bağ’ adlı senaryosuyla,  üçüncülük ödülünü ise Kırşehir’den yarışmaya katılan Osman Çakır ‘Gasil’ adlı senaryosuyla kazandı. Ahmet Uluçay özel ödülünü ise ‘Sesimi Duyan Var Mı?’ adlı senaryosuyla Mersin’den Süleyman Çetinkaya kazanırken, Ayşe Şasa özel ödülünü ise ‘Annem On Yaşına Bastı’ adlı senaryosuyla İstanbul’dan Cihan Yıldırım kazandı. Yarışmanın ödül töreni ise Cumartesi günü Ankara’da EBS Otel’de gerçekleştirilecek.
 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:53
Güneş 07:13
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:32
Yatsı 19:46
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı