2. el araba fiyatları yükselecek mi? Durgunluk geçmeden...

Türkiye'nin içinden geçtiği krizde 2. el araba almak bile hayal, fiyatları duyan kara kara düşünüyor. İlanlarda, ikinci el araç fiyatları sıfır otomobil fiyatlarıyla yarışıyor. Hükümetin almaya çalıştığı önlemler kalıcı olmuyor.

GÜNDEM 16.08.2023, 10:45
1
2. el araba fiyatları yükselecek mi? Durgunluk geçmeden...
Bakanlık otomobil piyasasında fiyat istikrarı sağlamaya dönük tedbirler alsa da, ticaret ile uğraşan vatandaşlar yeni bir kılıf uydurmayı başarıyor.
Son gelen kararlar ile fiyatlarda düşüş yaşansa da otomobil piyasası uzmanları, yeni yükselişlerin kapıda olduğu uyarısını yapıyor .
O tarihten önce al-sat kararınızı veremezseniz model düşürmek zorunda kalabilirsiniz. İşte tüm detaylar...

2023 yılının ikinci yarısı ile birlikte Ticaret Bakanlığı'nın aldığı yeni kararlar otomobil piyasasını etkilemeye devam ediyor. Fahiş fiyatlara satılan 2. el araçların nihayet fiyatında düşüş gözlemlendi. Ancak bu düşüşün kalıcı olmayacağı uyarıları sıklaştı.
İlan sitelerinde ikinci el olarak satılan poşeti çıkarılmamış sıfır araçlar ve 2. el araçlara olan talepteki düşüş fiyatlardaki Bakanlık etkisiyle kırılmanın sonucu olarak yorumlanıyor. İkinci el araç piyasasındaki durgunluk bu işi ticarete dönüştürenler ve bayiler tarafından tepki görmeye devam ediyor.
Ağustos ayında siftah yapamayan bayiler meraklı bekleyişini sürdürüyor. İkinci el otomobil piyasasında al - sat yapanların yerine ihtiyaç sahiplerin geçtiği dikkatlerden kaçmıyor. Al - sat yapanlar pusuya yatmış fiyatların düşmesini bekliyor.

İkinci el piyasasında alınan kararlar ile fiyatlar sabitlenmeyi başarmış görünüyor. Fakat fiyatlarda düşüş yaşanması durumunda piyasadaki hareketliliğin yeniden başlaması gündeme geldi. Bekleme aşamasında taleplerin beklediğini belirten uzmanlar, eylül ayı itibariyle talep etkisiyle fiyatlarda yükseliş görülebileceğini vurguladı.
İstanbul Rami'de bulunan oto pazar esnafı Hüsamettin Yeşil, piyasayı değerlendiren açıklamalarında, "İkinci el araç almak isteyenin ayağı kesildi. Geçen sene de 3 ay böyle bir boşluk yaşamıştık. O dönemde fiyatlar bir miktar gerilemiş ardından sene sonuna doğru artmıştı. Şu anda ise fiyatlarda belirgin bir düşüşten söz edemeyiz." dedi.

2023 yılı sonuna kadar taşıt ya da bireysel kredilerinin olanaklarının artmasıyla birlikte ikinci el taleplerinin yükselmesi durumunda fiyat artışlarına neden olabileceğini belirtiliyor. Oto pazarda satış yapan Serkan Dadak ise, "Yerine bir araç alamadıktan sonra malım bende dursun daha iyi. Düşen bir şey yok. Böyle olunca ihtiyacı olup da almak isteyen vatandaş da alamıyor. Biraz daha bekleyeyim diyor sonra fiyatlar artınca pişman oluyor." ifadelerini kullandı.
Sıfır otomobil fiyatlarına her ay gelen zamlardan bahseden Dadak, zamların gelmeye devam edeceğini açıkladı. İkinci el otomobil fiyatlarına da bu artışın eninde sonunda yansıyacağını duyurdu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 05:39
Güneş 06:58
Öğle 12:55
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı