2022 YKS tercihleri: Başarı sırası barajları değişmedi

2022 YKS tercihleri açıklanan ön bilgilendirmede başarı sırası barajları değişmişti. Ancak açıklanan resmi kılavuzda başarı sırası barajları değişmedi.

EĞİTİM 28.07.2022, 10:55
3
2022 YKS tercihleri: Başarı sırası barajları değişmedi
Yükseköğretim Kurumları Sınavı ( YKS) tercihleri başladı. Tercihler 5 Temmuz tarihine kadar sürecek. ÖSYM’nin güncel kılavuzu yayımlamasının gecikmesi adaylarda “acaba yine değişiklik mi yapılıyor?” sorusuna neden olmuştu. Çünkü 19 Temmuz’da adayları ön bilgilendirme için yayımlanan YKS tercih kılavuzunda hukuk fakültesi başarı barajı değişmişti. Başvuru kılavuzunda 100 bin olarak açıklanan hukuk fakülteleri başarı sırası barajı 125 bin olmuştu.
Adaylar bu baraj değişikliğinin ardından tekrar değişiklik istediklerini ve baraj düşürmenin diğer bölümler için de uygulanmasını isteyen mesajlarını sosyal medyada dile getirmişti. Kılavuzun yayımlanmasının gecikmesi üzerine ise adaylar başarı sırası barajı olan diğer bölümlerde de değişiklik olacağını düşündü.

Tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik programlarını tercih edebilmek için gerekli olan en düşük başarı sırası koşulu uygulaması sürüyor ve değişiklik yok.
Buna göre, bu yılki hukuk programlarına yerleştirme işlemlerinde EA en düşük 125 bininci, mühendislik programlarına yerleştirme işlemlerinde SAY en düşük 300 bininci, mimarlık programlarına yerleştirme işlemlerinde SAY en düşük 250 bininci, tıp programlarına yerleştirme işlemlerinde SAY en düşük 50 bininci, öğretmenlik programlarına yerleştirme işlemlerinde ilgili puan türünde en düşük 300 bininci, eczacılık programlarına yerleştirme işlemlerinde SAY en düşük 100 bininci, diş hekimliği programlarına yerleştirme işlemlerinde SAY en düşük 80 bininci olmak gerekecek.

Bu arada dün Cumhurbaşkanı kararıyla resmi gazetede 15 üniversitede bazı fakültelerin kapatılması, bazı üniversitelerde de yeni fakültelerin kurulması kararı yayımlanmıştı. Bu değişiklikler kılavuza yansıdı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 29 Mayıs 2023
İmsak 03:35
Güneş 05:16
Öğle 12:41
İkindi 16:31
Akşam 19:56
Yatsı 21:30
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı