2024 çekme belgeli araç trafiğe çıkarma masrafı ne kadar?

Araçlar çeşitli nedenlerle trafikten menedilebilir. Çekme belgeli araçlar olarak adlandırılan bu taşıtların bazı prosedürleri yerine getirip trafiğe çıkması mümkündür. Çekme belgeli araçların trafiğe çıkma masraf bilgisini sizin için yazdık.

GÜNDEM 16.05.2024, 05:40
2
2024 çekme belgeli araç trafiğe çıkarma masrafı ne kadar?
Çekme belgeli araçların trafiğe çıkması için izlenen prosedürler arasında çeşitli ödemeler bulunur. Araç sahiplerinin ilk olarak trafik sigortası ücretini ödemesi gerekir. Söz konusu ödeme 6,000 TL ile 10,000 TL arasında değişiklik gösterir. Noter masrafları ve plaka ödemeleri gibi ek ücretler ortalama olarak 1,000 TL ile 1,500 TL civarındadır.
Yukarıdaki masraflara ek olarak muayene ücretinin ödenmesi istenir. Muayene ücretinin ne kadar olacağı aracın tipine bağlıdır. Dolayısıyla her sürücüden talep edilen muayene ücreti farklı olabilir. Araç tipine bağlı olarak 2024 yılı için belirlenen muayene ücretleri şu şekildedir:

Çekme belgeli aracın trafiğe çıkması için belirli şartları karşılıyor olması gerekir. Aranan ilk şart yukarıda verilen motorlu taşıtlar vergisinin ödenmesidir. Araç türüne vergi ödemesinin yapılmasının ardından sürücünün ceza durumu kontrol edilir. Çekme belgeli aracın trafiğe çıkması için ceza, banka ve vergi gibi borçlarının bulunmaması büyük önem taşır.
Eğer bir araç sistemde çekmeli olarak görünüyorsa trafiğe çıkamaz. Başlangıç prosedürleri yapılan aracın sistemde hala çekmeli görünmesi buna örnek olarak gösterilebilir. Son olarak trafik sigortası ve noter işlemlerinin usulüne göre yapılmasıyla çekme belgeli araç trafiğe çıkabilir.

Çekme belgeli aracı trafiğe çıkarmak için yapılacaklar listesinin ilk sırasında muayene randevusuna gitmek vardır. Muayenenin yanı sıra Trafik Tescil Şubesi’nden 33/A belgesi alma şartı bulunur. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra araç trafiğe çıkmaya hazır hale gelir.

Muayene randevusu öncesi çekme belgeli araçla ilgili yapılması gereken birtakım işlemler bulunur. Bu işlemlerin yapılmaması halinde çekme belgeli araç trafiğe çıkmaya hak kazanamaz. Söz konusu işlemler sırasıyla şöyledir:

Resmi prosedürlerin gerektiği gibi tamamlanması için çekme belgeli araç işlemlerinde bazı belgeler talep edilir. Söz konusu belgelerin eksikliğinde işlemler aksayacağı için araç trafiğe çıkamaz. Söz konusu işlem için talep edilen belgeler şunlardır:

Sürücü tarafından gerekli işlemlerin tamamlanması halinde çekme belgeli araç 7 gün içinde trafiğe çıkabilir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Mayıs 2024
İmsak 03:37
Güneş 05:17
Öğle 12:41
İkindi 16:31
Akşam 19:55
Yatsı 21:27
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı