2024 Trafik cezası erken ödeme indirimi ne kadar? Nasıl hesaplanır?

Trafik cezası ile ilgili işlemler son dönemde internet üzerinden saniyeler içerisinde yapılabilen işlemler haline gelmiştir. İşte trafik cezası ile ilgili erken ödeme indiriminin ne kadar olduğu gibi önemli bilgiler.

AİLE 09.02.2024, 11:10
1
2024 Trafik cezası erken ödeme indirimi ne kadar? Nasıl hesaplanır?
Trafik cezası erken ödeme indirimi, ceza tutarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Erken ödeme indirimi, toplam cezanın %25’i kadardır. Örnek olarak 1000 TL değerindeki bir cezanın erken ödeme indirimi 250 TL değerindedir. Bu sayede 1000 TL’lik cezanızı erken ödeme süresi içinde öderseniz 1000 TL değil 750 TL olarak ödeyebilirsiniz. Bunun hesabını yapmak için ceza tutarınızın %25’ini hesaplayabilir ya da https://www.hesapkurdu.com/trafik-sigortasi/h/trafik-cezasi-fiyatlari linkine tıklayarak trafik cezası erken ödeme indirimi hesaplayıcısını kullanabilirsiniz.

Trafik cezası erken ödeme süresi, önceki yıllar için 15 gün olarak belirlenmişti ama 2024 yılında yapılan düzenlemeler ile beraber süre 1 aya uzatılmıştır. Yani, trafik cezası tarafınıza bildirildikten sonraki 1 ay içinde ödeme yaparak cezayı indirimli bir şekilde ödeyebilirsiniz. 1 aylık süreyi aşarsanız ekstrem durumlar haricinde indirim hakkı için itiraz edemezsiniz.

Trafik cezası erken ödeme, erken ödenmeyen standart cezalar ile aynı şekilde yapılabilir. Trafik cezanızı erkenden ödemek için mobil bankacılık uygulamalarını, e-Devlet portalını, GİB web sayfasını ya da PTT şubelerini kullanabilirsiniz. Kullandığınız yöntem fark etmeksizin 1 aylık süre geçmemişse indirimli bir şekilde ödeme yapabilirsiniz.

Trafik cezası itiraz işlemleri, cezanın kesildiği adresin bağlı olduğu Sulh Ceza Hakimliğinde yapılmalıdır. Bu işlem için Sulh Ceza Hakimliği tarafında ceza itiraz dilekçesi vermeniz gerekir. Ancak, bu işlemin kısa sürede sorunsuz bir şekilde hallolması için avukatınız ile beraber hareket etmeniz önemlidir. Buna ek olarak, trafik cezasına olan itirazınız kabul edilmezse indirimli ödeme avantajından da yararlanamazsınız.

Trafik cezası erken ödeme e-Devlet üzerinden birkaç dakika içerisinde yapılabilir. Bu işlem için https://www.turkiye.gov.tr/gib-intvrg-trafik-para-cezasi-borcu-sorgulama-ve-odeme linkine tıklayarak e-Devlet girişi yapmanız gerekir. Giriş yaptıktan sonra önünüze çıkan sayfada ruhsatına sahip olduğunuz araçların borçları yazar. Bu borç tutarlarının yanında yer alan ödeme butonunu kullanarak ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Trafik cezası erken ödenmezse kişinin herhangi bir yaptırımla karşı karşıya kalması söz konusu olmaz. Kişi, erken ödeme indiriminden faydalanamaz ve cezanın son ödeme tarihine kadar cezanın toplam tutarını ödeyebilir.

Trafik cezası türleri ve ceza ödeme tutarları güncel olarak şu şekildedir:

Yukarıda belirtilmiş olan ceza ödeme tutarları, ceza ödeme tutarlarının indirimsiz halidir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 01 Mart 2024
İmsak 05:43
Güneş 07:02
Öğle 12:56
İkindi 16:07
Akşam 18:40
Yatsı 19:54
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı