3 otomotiv devinde iş durdu! 12 binden fazla işçi grevde

ABD’de son yılların en büyük grevinde 12 binden fazla otomotiv işçisi iş bıraktı.

DÜNYA 15.09.2023, 11:25
1
3 otomotiv devinde iş durdu! 12 binden fazla işçi grevde
Amerika Birleşik Devletleri’nde son yılların en büyük grevine gidildi. Ülkenin en büyük üç otomotiv üreticisinin işçileri, toplu sözleşme görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından iş bıraktı. Ford, GM ve Stellantis’in Detroit fabrikalarında iş durdu.
Grevler, sendikanın ülkenin en büyük üç üreticisiyle anlaşamasının ardından, 14 Eylül 2023 gecesi başladı. Ford, General Motors (GM) ve Stellantis yetkilileri, Birleşik Otomobil İşçileri sendikasıyla yeni sözleşmeler konusunda uzlaşamadı. Gece yarısı itibariyle üretim bantları durdu. Böylece ABD tarihinde ilk kez Detroit şehrinin en büyük üreticilerinde eşzamanlı greve gidildi.
Greve şimdilik 12.700 işçi katılıyor. Bu işçilerin söz konusu firmaların en karlı araçları olan Ford Bronco, Jeep Wrangler ve Chevrolet Colorado’ların üretildiği tesislerde çalışıyor. Grev bu üç yerde başladı ama sendika lideri Shawn Fain amaçlarının ülke çapında üretim durdurmak olduğunu söyledi. Fain “Gerekirse bunu da yapacağız” dedi.
Sendikanın 825 milyon dolarlık bir grev fonu var. Grevdeki işçilere haftalık 500 dolar ödenmesi planlanıyor. Fon, tüm sendika üyelerinin 3 aylık iş bırakmasını tazmin etmeye yetiyor. Sendikanın toplam 150 bin üyesi var. Aynı anda tüm ülkede üretimi bırakmak istememelerinin sebebi de bu parayı idareli kullanabilmek.
Uzmanlara göre Stellantis stokların üç aylık Jeep bulunuyor. Ama uzmanlara göre sadece Stellantis’in haftalık kaybı 380 milyon doları bulabilir. Auto Forecast Solutions şirketinden uzman Sam Fiorani, Guardian gazetesine açıklamasında, görüşmelerin tıkanmaya devam etmesi halinde, grevlerin en geç iki hafta içinde yayılacağını düşündüğünü söyledi ve grevin şu anki haliyle haftada 24 bin aracın üretilmesini engellediğini belirtti.
İşçiler ne istiyor?
İşçilerin istekleri şunlar:
İşçilere göre bu üç otomotiv devi bu talepleri rahatlıkla karşılayabilir. Üç firmanın 2013-2022 arasındaki toplam karı 250 milyar doları buluyor. Bu süre içerisinde CEO’ların maaşlarına yüzde 40 zam yapıldı ve hissedarlara 66 milyar dolar dağıtıldı. Bu firmalar elektrikli araçlara geçtikleri için vergi indirimi de alıyor.
Bunu karşılığında işçi ücretleri 2008’den bu yana yüzde 19,3 azaldı.
Amerikan yönetimi de grevi yakından takip ediyor. ABD Başkanı Joe Biden, sendika lideri Shawn Fain ile görüştü, ondan bilgi aldı. Biden yönetimi, grevden etkilenmesi muhtemel küçük üreticilere mali yardım planlıyor. Ford firması da bir açıklama yayınladı. Açıklamada sendika taleplerinin maliyetler en az iki kat artıracağı ileri sürüldü. GM ve Stellantis’ten henüz bir açıklama gelmedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Ekim 2023
İmsak 05:08
Güneş 06:27
Öğle 12:33
İkindi 15:53
Akşam 18:29
Yatsı 19:43
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı