50 kilometrelik hayalet şimşeklerin çarpıcı fotoğrafları çekildi

Slovakya'da bir gökbilimci, Orta Avrupa üzerinde bir fırtına sırasında devasa bir denizanasına benzeyen nadir bir şimşek türünü görüntüledi.

ÇEVRE 06.09.2023, 21:05
1
50 kilometrelik hayalet şimşeklerin çarpıcı fotoğrafları çekildi
Banská Bystrica Gözlemevi'nde görev yapan Stanislav Kaniansky, havada asılı kalan kırmızı şimşeklerin bugüne kadarki en ayrıntılı kayıtlarını yakaladı.
Gökbilimci, 14 Ağustos'ta Slovakya'nın Látky kentindeki evinin yakınında, kollarıyla zikzak çizen ve çapı 50 kilometreyi aşan bir yapıyı fotoğrafladı. Yapı, bir saniyeden kısa sürede ortadan kayboldu.
Stratosferik karışıklıklar veya hayaletler diye de anılan bu şimşekler, yoğun fırtına elektriklenmelerinden kaynaklanıyor. Şimşek ve yıldırımlarda görülen elektrik deşarjlarının sadece aşağı doğru değil, yukarı doğru da hareket etmesiyle ortaya çıkıyor ve çok nadir görülüyor.
NASA'nın aktarımına göre bu yapılar, Dünya atmosferinin, yüzeyin yaklaşık 80 kilometre yukarısında başlayan iyonosfer tabakasında uzun plazma veya gaz şeritleri oluşturuyor.
Bu hayaletleri görüntülemek son derece zor. Zira hızla kayboluyorlar ve genelde kalın bulutlar tarafından gizleniyorlar.
Kaniansky, Spaceweather.com'a yaptığı açıklamada, "Fırtına yaklaşık 320 kilometre uzaktaydı. Bu da bana bulutların hemen üzerindeki atmosferin güzel bir görüntüsünü verdi" dedi.
Bu yapılar 1990'ların başında NASA'nın uzay araçları tarafından keşfedilmişti. Bilim adamları bugün bu şimşeklerin kısmen meteorlar gibi küçük nesnelerin neden olduğu atmosferik plazmadaki bozulmalar tarafından tetiklenebileceğine inanıyor. Ancak bu olgunun arkasındaki kesin mekanizma halen belirsiz.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 25 Eylül 2023
İmsak 05:02
Güneş 06:21
Öğle 12:36
İkindi 16:00
Akşam 18:40
Yatsı 19:54
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı