600 noktada aynı anda Mekke’nin Fethi

AGD tarafından düzenlenen Mekke’nin Fethi, tüm Türkiye’de, Avrupa’da, Afrika’da, KKTC’de ve Azerbaycan’da kutlandı…

GÜNDEM 02.01.2024, 04:35
600 noktada aynı anda Mekke’nin Fethi

Mekke’nin Fethi programları tüm kentler ve ilçelerin yanı sıra Avrupa, Afrika, KKTC ve Azerbaycan’da kutlandı. Programların ana teması Kudüs olurken, Gazze direnişine destek verildi, İsrail’in saldırıları bir kez daha kınandı.
Anadolu Gençlik Derneği (AGD) - Milli Gençlik Vakfı (MGV), her yıl düzenlediği Mekke’nin Fethi programının 1393’üncü yıl dönümünü “Kalk ve Uyar, Fethi Müjdele” sloganıyla düzenledi. Kudüs ana temasıyla Gazze’deki direnişe destek olunurken, programlarda vatan uğruna canını feda eden kahraman askerimiz ve Gazze şehitleri için de dua edildi.
AGD – MGV Genel Başkanı Salih Turhan, Kırşehir Şubesi’nin tertip ettiği Kırşehir Neşet Ertaş Kongre Merkezi’nde düzenlenen fetih programına katılım gösterdi. Turhan, Türkiye'nin 81 ilinde ve ilçelerinde, Avrupa'nın çeşitli bölgelerinde, Afrika'da, Azerbaycan ve Kıbrıs'ta toplam 600 noktada Mekke'nin Fethi programlarını aynı anda icra ettiklerini belirterek, fetih programlarını neden yaptıklarına değindi.

Mekke’nin Fethi’nin tarihini tartışmaya açanlara cevap vererek konuşmalarına başlayan Salih Turhan, “Diyorlar ki ‘Mekke’nin Fethi’nin tarihi 31 Aralık mı? Neden bu tarihte kutlama yapıyorlar?’ diye soruyorlar. Hassaten bizler tarihimize dönük, inancımıza dönük birçok hayırlı çalışmayı yapıyoruz. Anadolu Gençlik Derneği’nde yer alan gençlerimiz kronolojiye dayalı tarihi çok iyi bilirler. Fethin hangi tarihte yapıldığını, kimler tarafından yapıldığını çok iyi bilirler. Ancak bizim gençlerimizin daha iyi bildiği bir şey var; Gençlerimiz bu fetihlerin manasını, aşkını bilir ve hayatına tatbik etmenin gayretini ortaya koymuş olurlar. O açıdan kimse bizi bir imtihana tutmasın. Bizler tarihi okuyan değil, yazan ecdadın torunlarıyız” ifadelerine yer verdi.

Turhan; “50 yılı aşkın süredir Anadolu Gençlik Derneğimiz, Milli Gençlik Vakfımız 31 Aralık Mekke’nin Fethi programlarını icra ediyor. Bu programları düzenlememizde iki temel mana var. Birincisi; fethin ruhunu, manasını insanımıza aktarmak. İkincisi ise; özellikle yılbaşı, noel kutlamaları çerçevesinde hem ülkemizde hem de İslam coğrafyasında insanımızı ifsada yönelik birçok çalışmayı hep beraber bu süreçlerin içerisinde görüyoruz. Bizim inancımızda, kültürümüzde Noel diye bir şey yok iken, sanki bizim inancımızda da bu varmış gibi gösterilen birçok programlar önümüze servis ediliyor, bunları görüyoruz. İnsanımızın, gençliğimizin, bu gece yaşanacak birçok kötülük ve haramlara karşı uyanmasını sağlamak, ekranlar üzerinden gösterilecek ahlaksızlıklardan insanımızı uzak tutmak gayretindeyiz. Bu yanlış süreçleri birilerinin servis ettiğinin farkına varsınlar diye her yıl 31 Aralık tarihinde bu programları icra ediyoruz. Bununla alakalı toplumsal bir kabul de oldu” dedi.

Mekke’nin Fethi sürecinde yaşanan zorluklara ve Mekke’nin Fethi’nin bugünün dünyasına verdiği mesajlara da değinen Turhan, “Mekke’nin Fethi bugünün dünyasına çok önemli mesajlar taşıyor. Peygamber Efendimiz (S.A.S.) ve ashabı, birçok sıkıntı ve zorlukla karşı karşıya kaldı. Peygamber Efendimiz (S.A.S.), o anlarda inen ayetlerle yolun bir kaderinin olduğunu fark etti. Hakkı haykırdığında en yakınındakiler, komşuları, akrabaları, yıllardır ticaret yaptığı kişiler ona karşı durdular. Peygamberimiz (S.A.S.) o an bir şeyi fark etti; Hakk’ı haykırdığında batıldan beslenenler bundan hiç hoşnut olmadılar ve olmayacaklardı. Çünkü batıldan beslenenler biliyorlardı ki bu duruş onların kurmuş oldukları düzeni yıkmak demekti. Batıl düzenin yerine hak düzenin gelmesi demekti. Allah’tan başka bir güç ve otoritenin tanınmaması demekti” dedi.

Turhan, Gazze'de 75 yıldır Müslümanların şehit edildiğini de sözlerine ekleyerek,  “Bu kez Müslümanlar tam 21 noktada gasbedilen Filistin topraklarını ele geçiren Siyonistlere karşı bir fetih mücadelesi başlattılar. Gazze'de yaşananlar orada 3-5 insanın fethi değil, gece gündüz stratejik çalışan bir İslam ordusunun fetih mücadelesi var. İzzetli şehrin, onurlu şehrin fethini yapan da izzetli, onurlu ve şerefli olur. Bu bir nasip meselesi. Şu anda fetih mücadelesi veren 80 gündür gayret eden kardeşlerimiz hamdolsun büyük bir izzetli mücadelenin içerisindeler" ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu programa gönderdiği videolu mesajında, “Gözümüzün nuru, şehirlerin en mukaddesi, beledül-emin olan Mekke-i Mükerreme’nin Fethi’nin 1393. Yılı münasebetiyle, ülkemizin her yerinde birbirinden kıymetli programlar tertip eden Anadolu Gençlik Derneğimize teşekkür ediyor; bu programlara iştirak eden siz değerli misafirlerimize selam ve muhabbetlerimi arz ediyorum. Mekke’nin Fethi; bugün yaşanan zulümler gibi bir işgal değil, bir inşirah hareketidir. İmanın küfre, tevhidin şirke, Hakk’ın batıla karşı zaferidir. Bizler inanıyoruz ki Mekke’ye nasip olan bu fetih; bir gün ilk kıblemize de nasip olacaktır. Çünkü Her Müslüman için Mekke neyse Kudüs de odur demek yanlış olmaz kanaatindeyim. Bugün terör devleti İsrail tarafından kuşatılmış olan ilk kıblemiz zincirlerinden mutlaka ama mutlaka kurtulacaktır. Mekke’nin müşrikleri nasıl boyun eğdi ve teslim olduysa İsrail’in işgalcileri de öylece zail olacaktır. Zulüm ile abad olunacağını zannedenlerin aksine müminler fethettikleri her karış toprağı adalet ve hoşgörü ile yönetmişlerdir. Bizler için fethi işgalden ayıran en önemli özelliklerinden biri budur. İşgal eksiltir, yok eder ve yaşam hakkı tanımız, fetih ise çoğaltır ve huzur ile adaleti tesis eder” dedi.

HAMAS Siyasi Büro Üyesi ve Kudüs Sorumlusu Dr. Harun Nasuriddin mesajında, “Bu toplantının kardeşliğimizin artışına vesile olmasını niyaz ediyorum. Rabbim sizleri salihlerden eylesin. Sizi en ön safta savaşanlardan Mescid-i Aksa’yı özgürleştirenlerden eylesin. Aksa Tufanı, Aksa’nın özgürlüğünün başlangıcıdır inşallah. Hepimiz bu mücadelenin birer eri olacağız. Bu mübarek gecede Rabbimize söz veriyoruz. Mekke’nin Fethi ve Kudüs Gecesi Allah’ın izniyle bu mücadeleye destek ve katılımdır. Biz sizinle birlikte Aksa Tufanı mücadelesinde er olacağımıza tekraren söz veriyoruz. Filistin ve Gazze’deki kardeşleriniz olarak en kalbi selamlarımızı iletiyorum” ifadesini kullandı.

Bu yıl Filistin’e ve mazlum coğrafyalara destek için Mekke’nin Fethi ve Kudüs Gecesi olarak; tüm Türkiye’de yüzlerce noktada, Avrupa, Afrika, KKTC ve Azerbaycan’da da çeşitli etkinlikler ile kutlandı.

Türkiye’nin hemen hemen tüm il ve ilçelerinde icra edilen programa fetih sevdalısı vatandaşlar akın ederken, salonlar doldu taştı. Bazı bölgelerde programlara mehteranlar eşlik ederken, bazı bölgelerde Filistin'e destek için ortaokul ve lise öğrencilerinden oluşan gençler tiyatro gösterisi düzenlediler.

Programlarda ayrıca işgalci İsrail'e hizmet eden İncirlik ve Kürecik başta olmak üzere ülkemizdeki NATO üslerinin kapatılması için salon girişlerine imza standları açıldı.Ezgiler ve marşlarla fetihe olan özlemin tazelendiği gecede Siyer-i Nebi Sınavı'nda dereceye giren liseli öğrencilere ödülleri takdim edildi.

AGD tarafından düzenlenen ve binlerce ortaokul ve lise öğrencisinin iştirak ettiği Siyer-i Nebi Ödülleri de gecede sahiplerine verildi. Dereceye girenlerin ödülleri il bazında ilçe bazında ve Türkiye’de dereceye girenler kategorilerinde derece yapanlara hediyeleriyle birlikte verildi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 28 Şubat 2024
İmsak 05:47
Güneş 07:07
Öğle 12:57
İkindi 16:06
Akşam 18:37
Yatsı 19:51
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı