8 Nisan'da gökyüzü kararacak! 2024 ilk güneş tutulmasına sadece günler kaldı

2024 yılının ilk güneş tutulması 8 Nisan'da yaşanacak. Güneş tutulması dünyadan sadece Amerika kıtasından izlenebilecek

GÜNDEM 04.04.2024, 11:15
1
8 Nisan'da gökyüzü kararacak! 2024 ilk güneş tutulmasına sadece günler kaldı
Dünya'da gök olaylarının yoğun olduğu bir yıla girdik. 8 Nisan'da yaşanacak olan güneş tutulması bu sene başlayacak olan bir çok tutulmanın sadece ilk olanı, 2024 yılı içerisinde  gökyüzünde 2 Ay tutulması, 4 süper Ay, 12 dolunay ve 10'dan fazla gök taşı yağmuruna sahne olması bekleniyor.
Dünya'da yaşanacak olan gök olaylarından  Güneş ve ay  tutulmalarının sadece 1'er tanesi Türkiye'den görülebilecek, bir diğer yandan gök taşı yağmurları ve süper Aylar rahatça gözlemleme şansımız olacak.
Dünya nadir gök olaylarından biri olan Güneş tutulmalarının ilki 8 Nisan'da meydana gelecek. Güneş tutulmaları Ay'ın, Dünya ile Güneş arasından geçmesiyle birlikte oluşur.
Türkiye'den gözlemlenemeyecek tam Güneş tutulması, Meksika, ABD'nin doğu bölgeleri ve güneydoğu Kanada'dan izlenebilecek.
Dünyada görülecek ikinci güneş tutulması ise Şili ve Arjantin'in güneyinden görülebilecek ikinci tutulma, halkalı güneş tutulması şeklinde 2 Ekim'de gerçekleşmesi bekleniyor. Bu tutulmayı Türkiye'deki vatandaşlar izleyebilecek
Yeni yılın ilk ay tutulması 25 Mart'ta gerçekleşirken İkinci Ay tutulması da 18 Eylül'de saat 05.14'te başlayıp 06.16'da bitecek ve parçalı tutulma şeklinde gerçekleşecek. Bu tutulma, Kıta Amerika, Antarktika, Afrika, Avrupa, Batı Asya ve güneybatı Rusya'dan izleyebilecek. Türkiye yaşanan bu gök olaylarına şahit olabilene nadir ülkeler arasına girmeyi başardı.
Süper ay oluşumları Ay'ın dünya eksenine en yakın olduğu dönemlerde yaşanır. Tarih boyunca yaşanan bu doğa olaylarına insanlar birçok isim takarken günümüzde bu isimlere göre sıralanarak oluşum dönemleri hesaplanıyor. 
2024 yılında yaşanması beklenen "süper Ay"lardan ilki olan, adını Kuzey Amerika göl ve nehirlerinde bulunan Mersin balığından alan "Mersin Balığı Süper Ayı" (Sturgeon Moon), 19 Ağustos'ta görülecek. Bu dolunaya aynı zamanda "Mavi Ay" adı da veriliyor.
Sonbahar Ekinoksu'na (22 Eylül) en yakın dönemde medyana gelen ikinci süper Ay, "Hasat Dolunayı" (Harvest Moon) adını taşıyor ve 18 Eylül'de gözlenebilecek.
Beklenilen üçüncü süper Ay, 17 Ekim'de görülecek ve "Avcı Ayı (The Hunter's Moon)" olarak adlandırılıyor.
2024 yılının son süper Ay'ı da 15 Kasım'da gözlenebilecek. Söz konusu dolunay, "Kunduz Dolunayı (Beaver Moon)" adını taşıyor.
Meteor yağmurları, bir miktar meteorun gece gökyüzündeki bir noktadan ortaya çıkarak ışık yayılmasının nedeniyle göksel bir olaydır.Meteorların çoğu bir kum tanesinden daha küçüktür, bu nedenle neredeyse tamamı parçalanır ve Dünya'nın yüzeyine asla çarpmaz. Buna karşılık, ağırlığı tonları bulan bazı meteorlar da vardır. Meteorların çoğu dünyanın atmosferinden geçerken ısının etkisiyle tamamen yok olur. Sadece büyük meteor parçaları dünyaya ulaşabilir.
Ocaktaki Quadrantid (Dörtlük) Meteor Yağmuru sonrasında 21-22 Nisan'da Lyrid (Lir) gök taşı yağmurları, Türkiye'den de izlenebilecek. En yoğun noktasında yağmuru izleyenler, saatte 18'e kadar "yıldız kayması" izleyebilecek.
2024'ün sonraki dönemlerinde de 5-6 Mayıs'ta Eta Aquarid (Eta Kova), 30 Temmuz'da Delta Aquarid (Delta Kova), 12-13 Ağustos'ta Perseid (Perse) gök taşı yağmurları meydana gelecek.
Ekim ve Kasım aylarında de gök taşı yağmurları açısından oldukça zengin bir döneme girilecek. 8-9 Ekim'de Drakonid (Ejderha), 21-22 Ekim'de Orionid (Avcı), 12 Kasım'da Taurid (Boğa), 17-18 Kasım'da Leonid (Aslan), 21 Kasım'da Alfa Monocerodit (Tekboynuz) gök taşı yağmurları gözlenebilecek.
Meteor yağmurları,  13-14 Aralık'ta Geminid (İkizler) Gök Taşı Yağmuru'yla son bulacak. Bu gök taşı yağmurlarında saatte 15 ila 120 meteorun görünmesi bekleniyor 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Nisan 2024
İmsak 04:19
Güneş 05:47
Öğle 12:42
İkindi 16:25
Akşam 19:27
Yatsı 20:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı