A101’de skandal bitmiyor, iğrençliklerin bedeli vatandaşa ödetiliyor

A101’de denetimsizliklerin bedelini resmen vatandaş ödüyor. Skandalların ardı arkası kesilmeyen A101 marketten müşteriler şikayetçi. A101 ise yüzlerce şikayete rağmen sessizliğini koruyor...

EKONOMİ 03.03.2023, 13:05
1
A101’de skandal bitmiyor, iğrençliklerin bedeli vatandaşa ödetiliyor
Zincir marketlerdeki denetimsizliğin faturasını vatandaşlar ödüyor. Türkiye’de çokça şubeleri bulunan A101 markette gramajı eksik ürünler, fiyat etiketi uyumsuzluğu, SKT’sı geçmiş ürünlerin satışı vb. gibi ürünlerin satılması müşterilerden tarafından şikayet konusu oluyor.
A101 marketle ilgili şikayetlerde ‘denetimsizlik’ vurgusunun çokça yapılması dikkat çekiyor. Vatandaşın sağlığını da tehdit eden bu durum karşısında yetkililerin sessiz kalması ayrıca tepkiye neden oluyor.
Zincir market A101 ile ilgili şikayetleri paylaşan müşterilere her gün onlarcası katılıyor. Öte yandan son olarak “Yelda” isimli A101 çalışanın anlattıkları da pes dedirtti.
İşte A101 hakkındaki son şikâyetlerin bazıları şöyle:
“Şeker domates gramajları farklı ürün satışı yapıyor. Kasiyeri uyarmama rağmen yapacak bir şeyimiz yok böyle satıyor demesi beni üzmüştür. A101 gibi firmaya böyle bir durum hiç yakışmamış ürünlerde farklılık var o kadar para veriyoruz diyorum, istediğinizi seçin alin aynı fiyat ama biri diğerinden 30 gram daha az böyle hak olmaz çözüm bulmanızı rica ederim.”
“A101’in 8806 numaralı mağazasında yaklaşık 2,5 aydır çalışmaktayım. Şubat ayının ortalarında işten ayrılmaya karar verdim ve bunu şubemdeki mağaza sorumlusuna ilettim. Şubat 28 sonrasında işten ayrılacağımı belirttim. Geçen 14 günlük süreçte bana iş aramak için günlük kullanabileceğim 2 saatlik iznimi vermedikleri gibi son günümde de beni sabah açılış akşam kapanış yapmaya zorladılar.
Ayrıca işe başlarken başlangıçtan 2 ay sonra Prime hak kazanacağını söyledikleri halde bana şubat ayının primini yatırmadılar. Şubemdeki herkese prim yatırılmasına rağmen bana yatırmadılar. Gün içinde 9 saat çalıştırıp sadece yarım saat yemek molası kullanabiliyordum. Ayrıca haftada haftada 1 gün de sabah açılış akşam kapanış şeklinde çalıştırmalarına rağmen bunun ödemedi yapılmamakta. Bu durumlardan şikayetçiyim. İşten ayrılır ayrılmaz da gerekli yerlere resmi olarak şikayetlerimi ileteceğim.”
“Ben Elazığ’da yaşıyorum. Çocuğuma karne hediyesi olarak ara tatilde tablet aldım. Tablet elime ulaştı açtım dokunmatiği çalışmıyor. İade kodu oluşturdum 9175731 numaralı bildirimmiymiş neymiş kargoya verecektim Maraş depremi oldu ev bark bıraktık çıktık. Sonra 3-4 gün sonra kargoya verdim ve içine bir kağıda buraya yazdıklarımın aynısını yazdım. Kızım depremden etkilendi başka bir tablet aldım sizde açıp bakın tablet kurulum bile yapmıyor dokunmatiği bozuk. Lakin bana iade almayacaklarını söyleyip geri göndermişler. Şimdi bu hengamede ben evle mi çocuğun okulu ile mi kendimiz ile mi ilgilenelim bozuk tablet gönderdiniz yetmedi iade almadınız. Bakın ben beddua eden biri asla değilim lakin bir mazlumun ahı padişahı tahtından edermiş. Art niyetten öte değildir bu yaptığınız. O tablet elimde patlayacak belki bu zor zamanda o parayı yerine bir şekilde bırakırım ama şunu bilin ki hakkımı helal etmiyorum.”
“26.02.2023 tarihinde A101’den aldığımız Milka üzümlü fındıklı çikolatanın tarihinin geçmiş olduğunu gördük. Alırken eşim fark etmemiş, fiş olmadığı için değişim veya iade yapamıyoruz. Paramıza yazık. Biz bunu çocuklarımıza yediriyoruz. Bunun vebalini nasıl alabiliyorsunuz.”
“12 Ocak tarihinde buzdolabı aldım mağazadan. Ve ürünüm hala elime ulaşmadı. Gerek mağaza, gerek ise müşteri hizmetlerine defalarca bildirme rağmen bir geri dönüş de yapılmadı. Aldığıma bin pişman oldum. Eğer para iadesi yapılmazsa da Tüketici Hakları'na başvuracağımı bildirdim. Her defasında tarafınıza dönüş yapılacaktır denilip sorunum çözülmüyor. Yazık. Cidden çok yazık.”
“Hayatımda ilk defa böyle bir şeye şahit oldum. Çikolatanın içinden resmen poşet çıktı yarısını da yemiş olduk iyimi, A101 den böyle bir şey kesinlikle beklemiyordum Yazıklar olsun diğer çikolataları açmadan kenara koydum delil olsun diye bu sürecin arkasında avukatım olacak sonuna kadar şikayetçiyim. Böyle bir şey olamaz. Çocuğun boğazında kalsa ne olacak.”
“Aksaray merkez Ereğlikapı mahallesinde bulunan günışığı mağazasında tarihi geçmiş ürünlere indirim yapıyoruz ayağına satıyorlar. Bu durumu dile getirdiğimiz takdirde ise çalışanların değişik tavırları sanki mağaza kendilerininmiş gibi afralar tafralar buna bir çözüm bulunmalı.”
“Raf fiyatı ile kasadaki fiyat farklı. Sürekli bunu yaşıyorum daha evvel birkaç kez söylemiş olmama rağmen aynı sorunu tekrar tekrar yaşıyorum. Bu hususta gereğinin yapılmasını arz ediyorum. Saygılarımla. Sabit Bozoğlan Hatay / Reyhanlı Atatürk Cad. Şubesi”
“A101 etiket fiyatı ile kasadaki fiyat farklı benden sonra iki üründe de aynı şey yaşandı. Ben aradaki ücretin iadesini istiyorum. Tüketici Hakları'na göre etiketteki fiyatı ödemem gerekiyor... Bir de depo kapısının önü benim balkonumun altına denk geliyor. Aşağısı resmen çöplük.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 23 Mart 2023
İmsak 05:12
Güneş 06:32
Öğle 12:50
İkindi 16:18
Akşam 18:59
Yatsı 20:14
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı