AB, çiftçilerin problemlerine çözüm arıyor

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen çiftçilerin problemlerine hızla çözüm bulunmasına yönelik açıklamalarda bulundu. Leyen zor durumdaki çiftçilerin problemlerinin çözülmesi için daha fazla ödeme yapılmasına ve teşvik verilmesi gerektiğine değindi.

EKONOMİ 06.02.2024, 13:35
1
AB, çiftçilerin problemlerine çözüm arıyor
AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa çiftçilerinin daha fazla ödeme ve cömert teşviklerle desteklenmesi gerektiğini vurguladı.
Strazburg'daki Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda çiftçi protestoları hakkında konuşan von der Leyen, geçen hafta Brüksel'de gerçekleşen AB Liderler Zirvesi sırasında Avrupa'nın dört bir yanından çiftçilerin sokaklara döküldüğünü hatırlattı. "Çiftçiler kendilerini köşeye sıkışmış hissediyor." dedi.
Von der Leyen, çiftçilerin iklim değişikliğinin etkilerini ilk olarak hisseden kesim olduğunu belirterek, kuraklık ve sellerin hasada zarar verdiğini dile getirdi. Ayrıca, Rusya-Ukrayna savaşının enflasyon, artan enerji ve gübre maliyetleri gibi sonuçları olduğunu da ekledi.
Çiftçilerin her gün kaliteli gıda üretmek için yoğun bir şekilde çalıştıklarını ve bu nedenle takdir edildiklerini ifade eden von der Leyen, "Çiftçilerin sorunlarının son yıllarda arttığı bir gerçek. Çiftçiler seslerinin duyulmasını hak ediyor. Tarımın geleceği ve çiftçilerin kendi gelecekleri konusunda kaygılı olduklarının farkındayım." diye konuştu.
AB'de tarımın daha sürdürülebilir bir üretim modeline geçmesi gerektiğini vurgulayan von der Leyen, bunun için AB'de tarımın geleceğine ilişkin stratejik diyalog başlattıklarını ve paydaşlarla birlikte geleceğe yönelik senaryolar geliştireceklerini ifade etti.
Von der Leyen, çiftçilere adil ödemeler yapılması gerektiğini ve AB Ortak Tarım Politikası'nın Birlik bütçesinden desteklendiğini belirtirken, doğanın korunması için cömert teşvikler sunulması gerektiğini ve bu teşviklerin kamu sübvansiyonları ile sağlanabileceğini söyledi.
Son olarak, çiftçilerin tarımsal ürünlere daha yüksek fiyat ödenmesini istediğini ve çevre, iklim ve doğa restorasyon hedefleri, desteklemelerdeki kesintiler, yüksek enerji, yakıt ve gübre maliyetleri, su tasarruf tedbirleri gibi konularda sorunları olduğunu dile getiren von der Leyen, çiftçilerin sorunlarının çözümü için çalışılması gerektiğini belirtti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı