AB dışişleri bakanları Türkiye ile yakın ilişki için toplandı! Masaya  Kıbrıs'ı yatırdılar

AB altmış yıldır kapısında beklettiği Türkiye'ye karşı Kıbrıs'ı koz olarak kullanmaya devam ediyor. Brüksel'de toplanan AB ülkelerinin dışişleri bakanlarının ana gündemi Türkiye ile yakın ilişki kurmaktı ama konu dönüp dolaşıp Kıbrıs'a geldi.

GÜNDEM 03.02.2024, 23:50
AB dışişleri bakanları Türkiye ile yakın ilişki için toplandı! Masaya  Kıbrıs'ı yatırdılar
Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin 2004 yılında uluslararası hukuka aykırı olarak AB’ye tam üyeliğini kabul eden ve KKTC'yi yok sayan AB, Kıbrıs'ı Türkiye’ye yönelik baskı politikası olarak kullanmaya devam ediyor. Avrupa Birliği (AB), ülkelerinin dışişleri bakanları, gayriresmi nitelikli toplantılarında Dönem Başkanı Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir araya geldi.Gayriresmi toplantının ana gündemi Türkiye ve Kıbrıs oldu.
Toplantı sonrası ortak basın toplantısı düzenleyen Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell Türkiye ile ilişkiler meselesini görüştüklerini ilettiler. AB ülkelerinin Türkiye ile daha yakın ilişki kurması konusunda hemfikir olduklarını ifade eden AB Yüksek Temsilcisi Borrell, "Çatışmalardan kaçınmak ve işbirliğini artırmak için Kıbrıs meselesini dikkate alarak Türkiye ile temasa geçmemiz gerekiyor. Türkiye ile daha fazla ilişki kurmamız, çıkarlarımızın örtüştüğü alanlarda çalışmamız ve bizi birbirimizden uzaklaştıran meselelerden kaçınmamız gerekiyor" dedi.
Borrell, daha önce de Kıbrıs sorununun AB sorunu olduğunu ifade etmiş, " Kıbrıs şimdi ve birleşmeden sonra da AB'nin üyesidir. Bölgesel istikrar ve Doğu Akdeniz'deki refah Kıbrıs sorununun çözümüne yakından bağlıdır. Gelecekteki çözüm özellikle AB müktesebatına uyumlu olmalıdır ve AB'nin bütünlüğü ile karar alma sorumluluğu ve süreçlerini korumalıdır" demişti. KKTC'yi yok sayan AB ve BM, Kıbrıs sorununu BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan'ın ismiyle anılan Annan Planı olan federe devlet olarak çözmek istiyor.
Borrell, Türkiye’ye vize serbestisi verilmesi konusunda sorulan soruyu ise geçiştirip, "Türkiye ile daha güçlü ilişki kurmamız konusunda herkes hemfikir ancak bu, gelişmelerin seyrine bağlı olacaktır. Vize konusunda ne olacağını tam olarak bilmiyorum. Bugün bu konu tartışılmadı. Ancak genel kanı, Kıbrıs üyemiz olduğu için gündemimizin en üst sıralarında yer alan Kıbrıs sorununu çözmek için dahi Türkiye ile daha olumlu şekilde etkileşime geçmemiz gerektiği yönünde" cevabını verdi.
Belçika Dışişleri Bakanı Lahbib de Türkiye ile hukukun üstünlüğü, demokrasi, yargının bağımsızlığı ve Kıbrıs gibi konulardaki farklılıkları yakın zamanda görüşmek istediklerini belirtti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 05:39
Güneş 06:58
Öğle 12:55
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı