ABD dolarına büyük darbe! 20 ülke Rusya'ya katıldı!

BRICS'in dolardan arındırma planlarıyla alakalı yürüttüğü çalışmaya 20 ülke katıldı. ABD dolarını terk etmek için Rus Ödeme sistemi benimsenecek.

DÜNYA 08.02.2024, 11:45
2
ABD dolarına büyük darbe! 20 ülke Rusya'ya katıldı!
Rusya, SWIFT'e alternatif olarak halihazırda 159'dan fazla yabancı katılımcının bulunduğunu söylüyor. BRICS ittifakı için Batı ödeme sistemine meydan okumanın bir yolunu bulmak, altyapısının önemli bir yönü olurken, Rusya'nın Finansal Mesajları İletme Sistemi'nin (SPFS) iyi bir alternatif olabileceği düşünülüyor.
Aslında, Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina yakın zamanda BRICS tartışmasını duyurdu. BRICS ekonomik ittifakı, 2023'ün büyük bölümünde dolardan arındırma planlarını artırmaya çalıştı. Hem Rusya hem de yeni davet edilen ülke İran, Batı'nın yaptırımlarıyla karşı karşıya kaldı. Üstelik diğer ülkeler de kendilerine karşı benzer eylemlerde bulunulmasından korkuyor. Bu nedenle blok, doların genel küresel durumuyla mücadele etmeye çalışıyor.

Bu çabaların ortasında ittifak, Batı SWIFT'ine bir alternatif oluşturmaya çalışıyor. Şimdi, BRICS'in yükselişinin devam ettiği bir dönemde, 20 ülke ABD dolarından kurtulmak için Rus ödeme sistemine katıldı.
Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina özellikle diğer BRICS ülkeleriyle gelişme ve ilerleme hakkında konuştu.
Nabiullina, "Rusya'da SWIFT'e alternatif olan bir Finansal Mesaj Aktarma Sistemi (SPFS) bulunmaktadır. Benzer altyapılar diğer bazı ülkelerde de mevcut. Bu tür platformların etkileşimi konusunda görüşmeler yapıyoruz ancak burada ortaklarımızın ilgisi ve teknik hazırlığı önemli." dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Şubat 2024
İmsak 05:51
Güneş 07:10
Öğle 12:57
İkindi 16:04
Akşam 18:34
Yatsı 19:48
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı