Son Dakika

ABD Temsilciler Meclisi, Siyonist İsrail'e 17,6 milyar dolar destek öngören tasarıyı reddetti

Siyonist İsrail'e 17,6 milyar dolarlık destek tasarısı, 3'te 2 çoğunluğu yakalayamayan ABD Temsilciler Meclisi'nde reddedildi.

DÜNYA 07.02.2024, 07:25
ABD Temsilciler Meclisi, Siyonist İsrail'e 17,6 milyar dolar destek öngören tasarıyı reddetti
Soykırımcı İsrail'e 17,6 milyar dolar destek tasarısı, 250 evet oyuna karşın 180 hayır oyu ile reddedildi.
166 Demokrat ve 14 Cumhuriyetçi vekil tasarıya hayır oyu verdi. Hayır veren Demokratların "tek başına İsrail'e destek" öngören tasarıya, Ukrayna, Gazze ve Tayvan'a yardımları ve sınır güvenliği konularını dışarıda bırakması nedeniyle karşı çıktıkları bildirildi.
14 Cumhuriyetçi vekilin de Siyonist İsrail'e ek destek sağlayacak olan tasarıya karşı çıkması dikkat çekti.
Siyonist İsrail'e desteğin oldukça yüksek olduğu Temsilciler Meclisi'nde tasarının 3'te 2 çoğunluğu yakalayamayarak reddedilmesi şaşkınlığa sebep oldu.

Tasarıya hayır diyen Demokrat vekillerin çoğunun, Cumhuriyetçi Meclis Başkanı Mike Johnson'ın girişimiyle oylanan ve tek başına İsrail'e destek öngören, ancak Ukrayna'ya yardımı, Gazze'ye insani yardımları ve Tayvan'a desteği dışarıda bırakan tasarıya politik gerekçelerle karşı çıktıları belirtildi.
Öte yandan, aralarında Temsilciler Meclisi'ndeki tek Filistinli vekil olan Rashida Tlaib ile bir diğer Müslüman vekil Ilhan Omar'ın da olduğu progresif kanada yakın vekillerin, söz konusu tasarıya, İsrail'in Gazze'deki saldırılarının ciddi uluslararası hukuk ihlalleri içermesi nedeniyle karşı çıktıkları kaydedildi.

Demokratlar uzunca bir süredir Ukrayna ile İsrail'e askeri yardımlarla ABD-Meksika sınırının güvenliğine ilişkin maddeleri tek bir pakette oylayıp geçirmek isterken, Cumhuriyetçiler sınır güvenliği konusunu ayrı değerlendirme ve Biden yönetiminin tedbirlerinden daha fazlasını talep etme eğilimindeler.
ABD Başkanı Joe Biden da önceki bir açıklamasında, masasına sadece İsrail'e destek öngören, ancak Ukrayna ve sınır güvenliği maddelerinin olmadığı bir tasarı gelmesi halinde bunu veto edeceğini açıklamıştı.
Demokrat vekil Emanuel Cleaver, oylamanın ardından medyaya yaptığı açıklamada, "Kimse Başkan Biden'ı İsrail karşıtı olmakla suçlayamaz, ancak eğer biz bu (sadece İsrail'e destek öngören) tasarıyı geçirirsek diğer tüm konular çöp olur." değerlendirmesini yaptı.

ABD Senatosunda bu hafta gündeme gelmesi beklenen ve içinde Ukrayna ile İsrail'e yardımları ve sınır güvenliği maddelerini içeren 118 milyar dolarlık paket, Cumhuriyetçilerin aleyhte oy kullanacakları açıklamasıyla şimdiden rafa kaldırılmıştı.
Daha önce de Aralık 2023'te Senato'da gündeme gelen ilk Ukrayna paketi, yine sınır güvenliği konularını gündeme getiren Cumhuriyetçilerin oylarıyla reddedilmişti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 05:39
Güneş 06:58
Öğle 12:55
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı