ABD, terör olmayan kıtaya terörü götürdü!

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) dünyanın her kıtasına bela ve zulüm götürdüğü son yayınlanan bir araştırma ile daha da netlik kazandı.

DÜNYA 13.02.2024, 13:45
2
ABD, terör olmayan kıtaya terörü götürdü!
Afrika Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin araştırması, ABD'nin on yıllardır süren savaşının henüz başladığı 2002 ve 2003 yıllarında, Afrika'nın tamamında toplam yalnızca dokuz terör saldırısı meydana geldiğini ve bunun yalnızca 23 can kaybına yol açtığını ortaya çıkardı.
Ancak kıtaya yardım etme ve sözde terörle mücadele çabalarında bulunma iddiasıyla Afrika'ya yaklaşık yirmi yıl süren ABD müdahalesinin ardından, Afrika'daki şiddetten kaynaklanan ölümler geçen yıl 23 bin 322'ye yükseldi ve "ölümcül şiddette rekor seviyeye" ulaştı.  Rakam, 2002-2003'ten bu yana yüzde 101 bin 300'lük bir artışa yaşadı. 
Responsible Statecraft tarafından Pazartesi günü yayınlanan bir makalede, "Bu bulgular, ABD Afrika Komutanlığı'nın (AFRICOM) kıtadaki terörist tehditleri engellediği ve güvenlik ve istikrarı desteklediği yönündeki iddialarıyla çelişiyor" denildi.
ABD'nin sözde terörle mücadele çabalarının "iki ana cephede odaklandığına dikkat çeken makale: Somali ve Batı Afrika Sahili", "Her iki cephede de geçen yıl terörizmde önemli artışlar görüldü."
Afrika Merkezi'ne atıfta bulunan makalede, Somali'de "2023'te ölümlerde yüzde 22'lik bir artışla 7 bin 643 ölümle rekor seviyeye ulaşıldığı" belirtildi. Bu rakam 2020'den bu yana ölümlerin üç katına çıktığını gösteriyor. Makalede, "Bulgular Sahel için daha da yıkıcı... Bugün, Batı Afrika Sahelindeki uluslar, büyüyen, gelişen, parçalanan ve kendilerini yeniden yapılandıran terörist grupların istilasıyla karşı karşıyadır" diye eklendi.
Geçtiğimiz Nisan ayında, ABD merkezli jeopolitik analist Elias Amare Press TV'ye, Batılı emperyalist güçlerin Afrika'daki mevcut terörizm artışının kaynağı olduğunu ve bu nedenle onların kıtanın karşı karşıya olduğu zorlukların çözümünün bir parçası olamayacaklarını söyledi. Amare, ABD tarafından kiralanan terörist grupların kalıntılarının artık faaliyetlerini genişlettiğini ve özellikle Sahel bölgesinde teröre yol açtığını söyledi.
Amare, "Batılı askeri güçlerin [Afrika'da] terörü sona erdirmesi beklenmiyor; terörizm vekalet savaşını sürdürmek, Batılı emperyalist güçlerin Afrika'yı işgal etmesi ve ordusunu ve kaynaklarını kontrol etmek için askeri varlığını haklı çıkarmak için bir bahanedir" dedi.
Afrika Merkezi raporuna göre, 2023'te kıtada bildirilen tüm terör bağlantılı ölümlerin "Sahel'deki ölümler yüzde 50'sini oluşturdu".

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 05:39
Güneş 06:58
Öğle 12:55
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı