Son Dakika

ABD ve İsrail neden ateşkes istiyor? Sebebini tahmin etmek zor değil...

Gazze'de ateşkese sıcak bakmayan İsrail, artan kamuoyu baskısı ve soykırım davasından çıkan karar ile birlikte, doğasına aykırı olarak ateşkese artık sıcak bakıyor...

DÜNYA 28.01.2024, 14:50
2
ABD ve İsrail neden ateşkes istiyor? Sebebini tahmin etmek zor değil...
Güney Afrika'nın attığı gerçekçi adım, domino taşı etkisi oluşturarak, adeta Gazze'deki savaşın seyrini değişterecek gibi görünüyor. Uluslararası Adelet Divanı'nın İsrail'i soykırımdan dolayı suçlu bulması, ABD'de Biden'a yönelik 'soykırıma suç ortaklığı' nedeniyle dava açılması ve dünya genelinde ABD ve İsrail'e karşı artan tepki, işgalci rejim ve işbirlikçilerini fena halde korkuttu. Bu sebeple, İsrail rejimi ve ABD başta olmak üzere, pek çok lider açıklamalarını ve diplomasilerini değiştirerek, farklı bir tutum sergilemeye başladılar

ABD öncülüğünde müzakereciler, Hamas'ın elinde bulunan 100'den fazla esirin serbest bırakılması karşılığında İsrail'in Gazze'deki savaşını yaklaşık iki ay süreyle askıya alacağı bir anlaşmaya yaklaşıyor.  Müzakereciler, İsrail ile Hamas'ın son 10 gün içinde sunduğu önerileri temel bir çerçeve halinde birleştiren yazılı bir anlaşma taslağı geliştirdiler ve bu, Pazar günü Paris'te yapılacak müzakerelerin konusu olacak.

Hassas durumları görüşmek üzere isimlerini gizli tutmakta ısrar eden ABD'li yetkililere göre, hâlâ çözülmesi gereken önemli anlaşmazlıklar olsa da, müzakereciler nihai bir anlaşmaya varılabileceği konusunda temkinli bir iyimserlik içindeler. ABD Başkanı Joe Biden, kalan farklılıkları azaltmak amacıyla Cuma günü Hamas ile arabuluculuk yapan Mısır ve Katar liderleriyle ayrı ayrı telefonla görüştü. Ayrıca CIA  başkanı William J. Burns, İsrailli, Mısırlı ve Katarlı yetkililerle Pazar günü görüşmek üzere Paris'e gitti.
Burns yeterince ilerleme kaydederse Biden, anlaşmanın sonuçlandırılmasına yardımcı olması için Washington'a yeni dönen Orta Doğu koordinatörü Brett McGurk'u bölgeye geri gönderebilir. Her iki lider de, çatışmalarda uzun süreli bir insani duraklamanın sağlanması ve Gazze genelinde ihtiyaç sahibi sivillere ek hayat kurtarıcı insani yardımın ulaştırılmasının sağlanması için rehine anlaşmasının merkezi önem taşıdığını doğruladı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 26 Şubat 2024
İmsak 05:48
Güneş 07:08
Öğle 12:57
İkindi 16:05
Akşam 18:36
Yatsı 19:50
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı