Abdullah Gül, 26. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde konuştu

Marmara Grubu Vakfınca Bakırköy'deki bir otelde düzenlenen 26. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin son gününde 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 16.03.2023, 07:45
2
Abdullah Gül, 26. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde konuştu
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Marmara Grubu Vakfı tarafından Bakırköy'deki bir otelde düzenlenen 26. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin son gününde bir konuşma yaptı.
Konuşmasında depremde on binlerce insanın hayatını kaybetmesi nedeniyle taziyede bulunan Gül, depremin etkilediği tüm şehirleri gezdiğini ve tarifi mümkün olmayan bir yıkımla karşılaştığını belirtti.
Gül, şöyle devam etti:
“Ülkelerimizi hazırlıklı yapmamız gerektiğini görmüş olduk. Hem felaketler öncesinde hem de sonrasında önemli ama öncesi daha önemli çünkü yıkımla karşılaşmayalım. Bu acıyı minimize etmek için hazırlanmak gerekiyor. Şehirlerimizi düzgün yerlere ve binalarımızı iyi yapmak gibi şartlar gerekiyor. Ülkelerimizi iyi yönetirsek, kurumları doğru, kurallarımızı doğru yaparsak ve yüksek standartları uygular ve uygulandığını kontrol edersek, gerektiğinde cezalar verirsek, felaketler ortaya çıktığında mücadele daha kolay hale gelir.”
Deprem sonrasında sivil toplum kuruluşlarının öneminin bir kez daha anlaşıldığına dikkati çeken Gül, Türk halkının dayanışmasının da dünyaya örnek olduğunu kaydetti.
Dünyanın birçok ülkesinden yardım için Türkiye’ye gelen ekiplere de teşekkür eden Gül, bu yardımların asla unutulmayacağını söyledi.

Rusya-Ukrayna savaşının yansımalarına değinen Gül, “BM Güvenlik Konseyi üyesi Rusya, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve siyasi yapısını hedef almış oldu. Bu acı bir şey. Dünya barışını sağlamakla görevli ülkelerin sorumluluğu tabii ki daha çok. Bunlardan birisinin, savaşı tüm BM ilkelerini çiğneyerek başlatması en acı şey” diye konuştu.
Savaşın durması için yapılan mücadelelerin maalesef yeterli olamadığını, bu konuda daha çok çalışılması gerektiğini ifade eden Gül, savaşın özellikle gıda alanındaki etkilerini anlattı.
Gül şöyle devam etti:

Savaşı durdurmak için tüm ülkelerin daha aktif rol alması gerektiğini vurgulayan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Dünya için, insanlık için çok üzücü durumlar. Bu savaşı durdurmak için herkesin elinden geleni yapması lazım. Kim, hangi inisiyatifi alırsa onu desteklemek lazım. Zararın neresinden dönersek kar, diye düşünmeliyiz. Bütün ülkeler eminim bu yönde çalışıyorlar. Türkiye de hükümetimiz de elinden geleni yapıyor.” dedi.
“Gıda meselesi çok büyük problemler yarattı. Türkiye, BM ile gıda koridorunu çalıştırmak konusunda çok büyük başarılar ve katkılar sağladı. Ama fiyatlar hiçbir zaman inmedi. Geçenlerde Alman Araştırma Enstitüsü, Rusya-Ukrayna savaşının dünyaya maliyetinin 1,6 trilyon  dolar olduğunu söyledi. Bu miktar sağlığa, eğitime, başka şeylere harcansa ne olurdu, diye düşününce yine üzülmemiz gerekiyor. ”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 29 Mart 2023
İmsak 05:02
Güneş 06:23
Öğle 12:49
İkindi 16:20
Akşam 19:05
Yatsı 20:20
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı