“Acınız, acımızdır”

İşgal altındaki Keşmir için Pakistan Ankara Büyükelçiliği’nde anma programı düzenlendi… Programda, depremde hayatını kaybedenler için de dualar edildi…

GÜNDEM 07.02.2024, 04:35
1
“Acınız, acımızdır”
Pakistan Ankara Büyükelçiliği, Keşmir Dayanışma Günü programı düzenledi. Programda, geçen yıl yaşanan depremde hayatını kaybedenler için dualar edildi, saygı duruşunda bulunuldu. Büyükelçi Yousaf Junaid, Pakistan ve Türkiye'nin köklü kardeşlik ve dostluğuna vurgu yaparken, her iki ülkenin de 'iki kalp, tek ruh' gibi olduğunu belirterek, “Her iki ülkenin de her koşulda birbirini destekleme konusunda görkemli bir geleneği var. Acınız, acımızdır” dedi.

Keşmir Dayanışma Günü nedeniyle Pakistan'ın Ankara Büyükelçiliği'nde etkinlik düzenlendi. Her yıl Şubat ayında Keşmirlilerin kendi kaderini tayin hakkının gerçekleşmesi için verdiği meşru mücadeleye olan destekleri yeniden teyit etmek amacıyla Keşmir Dayanışma Günü olarak anılıyor.
 Düzenlenen anma etkinliğine katılan TBMM İnsan Haklarını Araştırma Komisyonu Başkanı Milletvekili Derya Yanık, Keşmir'in meşru kendi kaderini tayin etme davasına Türkiye'nin desteğini yinelerken, Türkiye'nin Keşmir halkının isteği doğrultusunda Keşmir anlaşmazlığının barışçıl çözümüne her zaman destek verdiğini ve vermeye devam edeceğini belirtti.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Dr. Yousaf Junaid, Filistin ve Keşmir'in modern dünyada bitmek bilmeyen yabancı işgal bölgelerini temsil ettiğinin altını çizerek, “Burada acımasız askeri işgaller halkın temel kendi kaderini tayin hakkını reddediyor. Masum sivillere yönelik terör, Keşmir'de kendini dünyanın en büyük demokrasisi ilan eden Hindistan'ın elinde tam bir ikiyüzlülük, ihanet ve tiranlık vakasını temsil ediyor” dedi. Büyükelçi, konuşmasına tarih boyunca adaletin gecikmeler yaşayabileceğinin kanıtlandığını ancak yine de inkâr edilemez olduğunu ve sonuçta galip geldiğini ekledi. Keşmir ile dayanışma içinde olduğunu ifade eden Büyükelçi Dr. Yousaf Junaid, anlaşmazlığın BM Güvenlik Konseyi kararları ve Keşmir halkının özlemleri doğrultusunda çözülmesine kadar Pakistan'ın Keşmir halkına sarsılmaz siyasi, ahlaki ve diplomatik desteğini yineledi. Büyükelçi Junaid, Keşmir konusundaki ilkeli duruşlarından dolayı Türkiye halkına ve hükümetine de teşekkür etti.

Geçen yıl yaşanan deprem felaketinin yıl dönümü nedeniyle de bir anma programı da düzenlendi. Programda, hayatını kaybedenleri anmak için ağaç dikimi gerçekleştirildi, dualar edildi ve bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Etkinlikte konuşan Büyükelçi Dr. Yousaf Junaid, depremin sonucu olarak 50.000'den fazla kişinin hayatını kaybetmesi ve meydana gelen yıkıcı hasardan duyduğu derin üzüntüyü dile getirdi. Büyükelçi, Pakistan ve Türkiye'nin köklü kardeşlik ve dostluğuna vurgu yaparken, her iki ülkenin de 'iki kalp, tek ruh' gibi olduğunu belirtti. Büyükelçi Junaid, “Her iki ülkenin de her koşulda birbirini destekleme konusunda görkemli bir geleneği var. 'Acınız, acımızdır' ruhuyla depremzedelere yardım çalışmalarına katkıda bulunmak Pakistan'ın sorumluluğundadır” dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:53
Güneş 07:13
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:32
Yatsı 19:46
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı