Adalet Bakanı Tunç'tan Ogün Samast ve 50+1 açıklaması: Taktir TBMM'nin

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Erdoğan'ın yeniden kamuoyunun gündemine soktuğu, cumhurbaşkanlığı seçiminde 50+1 şartının düşürülmesi ve Ogün Samast hakkında hazırlanan yeni iddianameye ilişkin açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 20.11.2023, 13:30
Adalet Bakanı Tunç'tan Ogün Samast ve 50+1 açıklaması: Taktir TBMM'nin
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Noterler Birliği'nde düzenlenen “Yarının Dünyasında Bugünün Çocuk Hakları” programı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Bakan Tunç, Almanya ziyareti dönüşünde gündeme getirilen yüzde 50 artı 1 şartının değişmesiyle ilgili konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.
Tunç, bu konuda şu değerlendirmeleri yaptı:
Ayrıca, Ogün Samast ile ilgili hazırlanan yeni iddianameye dair de açıklamalarda bulunan Tunç, şu detayları paylaştı: 
"Bu sistemde de eğer revizyon ya da reform ihtiyacı varsa zaten bundan kaçınılamayacağını ve sürekli gelişim, değişim ve reform ihtiyacını kapsayan düzenlemelerle, gerek yargı reforumu strateji belgesi, gerek anayasa değişiklikleriyle hep 21 yıldan bu yana milletimizin huzurunda olduk. Bu konuda takdir tabii ki Türkiye Büyük Millet Meclisi'nindir. Yeni anayasa hedefi doğrultusunda bunların hepsi konuşulup tartışılabilir ve Meclis'te tabii bunlar bir mutabakat çerçevesinde olabilecek hususlar."
“Son iddianamenin süreciyle ilgili kamuoyunun bilmediği bazı hususlar var. 2007’de cinayet işlendikten sonra yargılama devam ederken, konunun terör örgütü ya da 220 kapsamında örgüt hususları tartışıldı. Ve azmettirenlerle tetikçi 220’de bahsedilen, terör örgütü olmayan örgüt kapsamında cezaları verilmişti. Sonrasında bu kararlar kesinleştikten sonra, 2016’da darbe girişiminden sonra özellikle bu cinayetin FETÖ’nün amaçları doğrultusunda işlenip işlenmediğiyle ilgili yeni bir soruşturma başladı. Bu soruşturma kapsamında kamu görevlileriyle ilgili İstanbul 14. Ağır Ceza’da mahkumiyet kararları verildi ve Yargıtay tarafından da onaylandı. Ve tabii hükümle beraber sanıkların, Ogün Samast, tahliye olan sanıkla ilgili olarka Çocuk mahkemesine suç duyurusunda bulunuldu. Diğer azmettirenlerle ilgili de suç duyurusunda bulunuldu. Azmettirenlerin davası şu anda Ağır Ceza’da devam ediyor. Diğer çocuk mahkemesine suç duyurusunda bulunulan tetikçiyle ilgili olarak da iddianame düzenlenmişti. Nisan ayında iddianamedeki bir takım eksikliklerle ilgili iade edilmişti. Sonrasında da bu eksiklikler giderilerek yeni iddianame tekrardan çocuk mahkemesine sunuldu. Durum bundan ibaret"

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Aralık 2023
İmsak 06:02
Güneş 07:27
Öğle 12:33
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı