Adalet Bakanı Yılmaz Tunç açıkladı! Mahkumlara genel af çıkacak mı?

8. yargı paketine ilişkin hazırlıklar sürerken Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, cezaevinde mahkum olan tutuklular ile ilgili genel af açıklaması yaptı.

GÜNDEM 19.12.2023, 14:45
1
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç açıkladı! Mahkumlara genel af çıkacak mı?
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 8. yargı paketine ilişkin hazırlıklar sürerken gazetecilerin sorularını yanıtladı.
"8. yargı paketi içinde cezaevinde mahkum olanlara genel af çıkacak mı?" sorusuna Bakan Tunç yanıt verdi.
Tunç, Somali liderinin oğlunun karıştığı ölümlü kaza ve kira uyuşmazlıklarındaki arabuluculuğa ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.
Bakan Tunç'un açıklamaları şöyle:

Yeni görüntü ortaya çıktı. Bu görüntü eşliğinde yeni bir rapor düzenlenmesi için ek rapor bekliyoruz. Cumhuriyet savcılığımız kusur durumu tespit edildiği anda hızlı bir şekilde iddianame sürecini tamamlayacaktır. Başından beri bu konuya duyarlı olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bakanlık olarak bu konunun takipçisi olduğunu başından beri söyledik. Her vatandaşımızın hukukunu korumak çok önemli. Yargı ile ilgili yorum yaparken kesin hükümden kaçınmak gerekir.

Kira ile ilgili yüzde 25 sınırlandırılma yapıldı. Bir yıl daha uzatıldı. Arabuluculuk sistemi 1 Eylül'de başladı. Bunun başarıyla sürdüğünü görüyoruz.
Toplamda arabuluculara 76 bin başvuru yapıldı. 32 bini olumlu sonuçlandı. Toplumsal barışa hizmet eden bir durum söz konusu. Yargının da iş yükü azaldı. Arabuluculuk sistemi kira fiyatlarının düşmesine de katkı sağladığını görüyoruz.

Cezaevindeki mahkumlarla ilgili olarak genel af gündemde değil.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 01 Mart 2024
İmsak 05:43
Güneş 07:02
Öğle 12:56
İkindi 16:07
Akşam 18:40
Yatsı 19:54
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı