Ağaçlar neden beyaza boyanır? Zararı var mı?

Bazı ormanlarda, ağaçların gövdesinin bir bölümü veya tamamı beyaz renge boyanır. Peki bu işlem neden uygulanıyor, zararı var mı? İşte detaylar...

AİLE 31.10.2023, 13:40
Ağaçlar neden beyaza boyanır? Zararı var mı?
Bazı bölgelerde ağaçların bir bölümünün beyaza boyandığını görmüşsünüzdür. Bunun çok mantıklı bir sebebi var. Ağaçların fazla güneş ışığına maruz kalmasını ve kabuklarının yanmasının engellemek için gövdeleri beyaza boyanır.
Beyazın yansıtıcı özelliği sayesinde ağaç aşırı ısınmadan korunur ve kabuğu çatlamaz. Bu bir ağaç için önemli bir konudur çünkü kabuğun çatlaması ağacın istenmeyen böcekler tarafından işgal edilmesine ve çeşitli hastalıklara yol açabilir.
Illinois Urbana-Champaign Üniversitesi'nde Ormancılık Ve Araştırma Uzmanı olarak görev yapan Christopher Evans, bu konuyla ilgili yaptığı açıklamasında  "Bu tür boyama genellikle ince kabuklu konut ağaçları veya meyve bahçeleri üzerinde yapılıyor. Gövdeleri beyaza boyamanın, kabuğun gündüz ısınmasını hafiflettiği ve güneş yanığından kaynaklanan yaralanma olasılığını azalttığı söyleniyor." dedi.
Bu sadece genç ağaçlar daha güçleninceye ve değişen sıcaklıklara daha az duyarlı hale gelinceye kadar gereklidir. Ancak bazı uzmanlar bu uygulamanın ne kadar doğru olduğunu tartışıyor. Beyaz boyanın ağacı koruduğu doğru olsa da bilinçsizce yapılan bir boya seçimi ağaca ciddi zarar verebilir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 30 Kasım 2023
İmsak 05:59
Güneş 07:24
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:30
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı