AGD Genel Başkanı Salih Turhan: Filistin’deki mücadele, onur mücadelesi

AGD Genel Başkanı Salih Turhan, Urfa’da düzenlenen Kudüs Gecesi’nde konuştu.

GÜNDEM 28.11.2023, 04:35
1
AGD Genel Başkanı Salih Turhan: Filistin’deki mücadele, onur mücadelesi
Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Şanlıurfa Şubesince GAPTEAM Konferans Salonu'nda organize edilen Kudüs Gecesi, yoğun katılımla düzenlendi. Programda konuşan AGD ve Milli Gençlik Vakfı Genel Başkanı Salih Turhan, “ Filistin’deki verilen mücadele, tüm Müslümanlar adına verilen onur mücadelesidir” dedi.

GAPTEAM Konferans Salonu'nda düzenlenen programa siyasi parti il başkanları, STK temsilcileri, AGD ve Milli Gençlik Vakfı (MGV) Genel Başkanı Salih Turhan ve çok sayıda vatandaş ve Kudüs gönüllüsü katıldı. Şanlıurfa Kâşif Grubu öğrencileri, Kudüs konulu tiyatrolarını icra etti. Sinevizyon gösterileri ve ezgi dinletisi yapıldı.

Kudüs ve Mecid-i Aksa’nın Müslümanlar için önemine değinen AGD ve Milli Gençlik Vakfı Genel Başkanı Salih Turhan, “İslam tarihinin kadim şehirlerinden biri olan ve günümüze kadar varlığını koruyan Kudüs, başta Hz. Peygamberimiz (S.A.V.) ve ashabı olmak üzere bütün İslâm âlemi için, önemi büyük manevi merkezlerden birisidir. Bir İslam şehri olduğu için Kudüs’e Müslümanlar, saadet asrından bugüne özel bir ilgi göstermişlerdir. Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa, Kudüs’tedir. Mescid-i Aksa, bizim için neden değerli olduğunu şuradan anlamak için şunları iyi anlamamız gerekir. Kur’an’da, Kudüs topraklarının faziletine dair birçok ayet vardır. Bu ayetlerde Kudüs topraklarının bereketli kılındığı, bu toprakların mukaddes yerler olduğu ifade edilmiştir. Kudüs’ün; çok sayıda peygamberin yaşadığı mukaddes bir mekân olması ve peygamberlerden miras kalan Beytü’l-Makdis’i içerisinde barındırması, onu önemli kılmaktadır. Mescid-i Aksa’nın etrafının mübarek kılınması ve bu mescidin, Allah’ın yeryüzündeki ilahi ayetlerinden bir kısmını bünyesinde veya çevresinde barındırmasıdır. Mescid-i Aksa’nın Mescid-i Haram’dan sonra yeryüzünde inşa edilen ikinci mescit olmasıdır. Kudüs, Müslümanların ilk kıblesidir. Kıble, Kâbe’ye döndürülmeden önce Müslümanlar, namazlarını belli bir müddet Beytü’l-Makdis’e yönelerek kılmışlardır. İsra ve Miraç hadisesi Kudüs’ü kıymetli kılan şeylerdendir. Peygamberimizin Filistin topraklarının bir an önce fethedilmesini arzulaması, bu maksatla Usame ordusunu hazırlatması ve Beytü’l Makdis’in yakında fethedileceğini müjdelemesi de Müslümanların Kudüs’e olan ilgisini iyice pekiştirmiştir. Kudüs’e gösterilen özel ilginin bir diğer sebebi, Mescid-i Aksa’da kılınan namazların, Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi hariç diğer mescitlerde kılınan namazlardan daha faziletli olduğuna dair nakledilen hadislerdir” ifadelerini kullandı.

Televizyonlarda akademisyen, yazar ve programcıların, Mescid-i Aksa ve Filistin meselesini "Arap mücadelesi" olarak değerlendirerek karartmaya çalıştığını belirten Turhan, "Mescid-i Aksa meselesi, Kudüs-ü Şerif meselesi bir ırki mücadele değil, bir iman, bir inanç meselesidir. Yüzlerce sebebi var ama ben birkaç tanesini ifade edeyim. Birincisi Mescid-i Aksa, bizim ilk kıblegâhımız. Yani herhangi bir toprak meselesi değil. Efendimiz (S.A.V.), miraca Kudüs'ü Şerif'ten, Mescid-i Aksa'nın olduğu topraklardan yükseldi. Mescid-i Aksa'yla alakalı mücadelemizi ortaya koyarken bir tercihi mesele değil, bir mecburiyet, bir zorunluluk olarak ortaya koymamız gerekir. Filistin’deki verilen mücadele, tüm Müslümanlar adına verilen onur mücadelesidir" diye konuştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Şubat 2024
İmsak 05:52
Güneş 07:12
Öğle 12:57
İkindi 16:03
Akşam 18:33
Yatsı 19:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı