Aileler dikkat! Dijital oyunlardaki yabancı dil çocukların olumsuz etkiliyor

Prof. Dr. Hikmet Koraş, son zamanlarda çocukların yoğun ilgi gösterdiği dijital oyunlarda kullanılan dilin, iletişim becerilerini olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekti.

AİLE 26.09.2023, 13:20
Aileler dikkat! Dijital oyunlardaki yabancı dil çocukların olumsuz etkiliyor
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçe ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Koraş, dijital oyunlardaki dilin çocukların iletişim becerilerini olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekti.
Prof. Dr. Koraş, dilin sadece bir iletişim aracı olmadığını, aynı zamanda kültürel değerlerin ve kimlik inşasının bir yönünü oluşturduğunu vurgulayarak, son yıllarda çocukların dijital oyunlara olan yoğun ilgisine değindi. Bu oyunların çoğunun farklı dillerde olduğuna işaret eden Koraş, çocukların oyunlarda maruz kaldığı dili günlük yaşamlarında etkili bir şekilde kullanamadıklarında iletişim sorunları yaşayabileceklerini belirtti.
Koraş, çocukların oyunlardaki dilin etkisi altında kaldığında çevreleriyle iletişimlerini zorlaştırabileceğine ve bu durumun sosyal izolasyona yol açabileceğine dikkat çekti. Oyunlarda kullanılan dilin, çocukların düşünce yapısını da etkileyebileceğini ifade eden Koraş, bu nedenle ailelerin çocuklarının oyun tercihlerini yakından takip etmeleri gerektiğini söyledi.
Prof. Dr. Koraş, ailelerin kontrolünde ve sınırlı sürelerde oynatılan oyunların çocukların eğitiminde birer araç olarak kullanılmasının önemli olduğunu vurgulayarak, çocukların dilsel ve iletişim becerilerini güçlendirmek için Türkçe oyunların geliştirilmesi çağrısında bulundu.
Son olarak, üniversitelerin, bilgisayar ve programlama bölümleri aracılığıyla çocukların gelişimini desteklemek için Türkçe oyunlar üretmelerinin teşvik edilmesinin önemine değinen Prof. Dr. Koraş, çocukların bu oyunlarla yetiştiklerinde daha sağlıklı bireyler olabileceklerini belirtti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 01 Aralık 2023
İmsak 06:01
Güneş 07:26
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı