AKP ve MHP'de seçim hazırlığı: İşte Cumhur İttifakı hakkındaki o kulis..

Yerel seçimlere sayılı aylar kala kulisler hareketlendi. 7 Ekim’de düzenlenen AKP’nin 4. olağanüstü kongresi sonrasında Cumhur İttifakı, yerel seçim çalışmalarına hız verdi

SİYASET 19.10.2023, 10:30
2
AKP ve MHP'de seçim hazırlığı: İşte Cumhur İttifakı hakkındaki o kulis..
Cumhuriyet gazetesinin Selda Güneysu tarafından paylaşılan habere göre, AKP ve MHP yetkilileri arasında, yaklaşan yerel seçimler için işbirliği yapma görüşmelerinin Ankara'daki bir restoranda yapılacağı iddia ediliyor.
AKP ve MHP arasında yapılan İşbirliği çerçevesinde öncelik, büyükşehir belediye başkan adaylarının belirlenmesine verilecek. Geçmişte 2019 yerel seçimlerinde yapılan işbirliğinde, Adana, Mersin ve Manisa gibi illerde MHP aday gösterilirken, diğer büyükşehirlerde AKP adayları yarışmıştı. 31 Mart 2024'teki yerel seçimlerde de benzer bir işbirliği bekleniyor, yani Adana, Mersin ve Manisa gibi illerde MHP'nin, diğer büyükşehirlerde ise AKP'nin adayının destekleneceği söyleniyor.
Ancak, bu kez MHP'nin "seçilebilecek aday" için AKP'nin belirlediği isimlere gerektiğinde itiraz etme hakkını saklı tutabileceği belirtiliyor. Özellikle CHP'nin yönetiminde bulunan 11 büyükşehir belediye başkanlığı için aday belirleme sürecinde, o illerin seçmen yapısının dikkate alınacağına vurgu yapılıyor.
AKP ve MHP yetkililerinin, CHP'nin yönetiminde bulunan büyükşehirlerin yanı sıra diğer büyükşehirler için de birlikte çalıştığı ifade ediliyor. Bu bağlamda, MHP'nin aday belirleyeceği büyükşehirlerde "AKP tabanının da itiraz etmeyeceği bir isim", AKP'nin aday gösterdiği büyükşehirlerde ise "MHP tabanının itiraz etmeyeceği bir ismin" aday gösterileceği öne sürülüyor. İlçe belediye başkanlıklarında yapılacak işbirliğinde ise "denge"nin gözetileceği belirtiliyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 01 Aralık 2023
İmsak 06:01
Güneş 07:26
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı