AKP'nin Beykoz itirazını İlçe Seçim Kurulu reddetti

AKP'nin İstanbul'da seçimde CHP'ye kaptırarak itiraz ettiği 2 ilçeden biri olan Beykoz'da İlçe Seçim Kurulu AKP'nin itirazlarını reddetti.

GÜNDEM 03.04.2024, 09:05
1
AKP'nin Beykoz itirazını İlçe Seçim Kurulu reddetti
AKP İstanbul'un Beykoz ve Gaziosmanpaşa ilçelerinde İlçe Seçim Kurulu'na başvurarak seçim sonuçlarına itiraz etti. AKP'nin, İstanbul Beykoz'da İlçe Seçim Kuruluna başvurarak yaptığı seçim sonuçlarına itirazı reddedildi.
Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonuçlarına ilişkin ilçe seçim kurullarına itiraz süresi 2 Nisan saat 15.00 itibarıyla sona erdi.
İtirazlar ilçe seçim kurulları tarafından en geç 4 Nisan Perşembe günü saat 17.00'ye kadar karara bağlanacak.
İlçe seçim kurullarının kararlarına ise 5 Nisan Cuma günü saat 17.00'ye kadar itirazda bulunulabilecek. Bu itirazlar il seçim kurullarınca, 7 Nisan Pazar günü saat 17.00'ye kadar karara bağlanacak.
İl seçim kuruluna ve il birleştirme tutanaklarına karşı ise 10 Nisan Çarşamba günü saat 17.00'ye kadar YSK'ye itiraz edilebilecek. Olağanüstü itiraz ise 7 Nisan Pazar günü saat 17.00'den 14 Nisan Pazar günü saat 17.00'ye kadar yapılabilecek.
Beykoz İlçe Seçim Kurulu, AKP'nin 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde ilçede kullanılan tüm oylar ile geçersiz oyların yeniden sayılması taleplerini değerlendirmesinin ardından seçim sonuçlarına itirazları reddetti.
Beykoz İlçe Seçim Kurulu'nun kararı sonrası, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, Beykoz'da oyların tamamı ile daha sonra yapılan geçersiz oyların yeniden sayılmasına yönelik itirazların reddedildiği bilgisini paylaştı.
Çelik, İl Seçim Kuruluna da itiraz edilebileceğine dikkat çekti. Çelik, şunları söyledi:
"Bu yönüyle de sürecin takipçisiyiz. Benzer bir konu şu anda Gaziosmanpaşa'da yaşanıyor. Gaziosmanpaşa'da İlçe Seçim Kurulu, rakip siyasi partinin yaptığı itirazları kabul etti. Biz, kabul edilen itiraza yönelik İl Seçim Kuruluna itiraz ettik. Hem Beykoz'daki süreci hem Gaziosmanpaşa'daki süreci çok dikkatli bir biçimde takip ediyoruz. Şu konuya büyük bir hassasiyetle dikkat edelim. Tartışmalara, provokasyonlara meydan vermeden sakin bir biçimde süreci yönetelim."
Çelik'in açıklamaları ve İlçe Seçim Kurulu'nun kararının ardından Kurul binası önünde nöbet tutan CHP'liler oradan ayrıldı.
31 Mart yerel seçimlerinde CHP adayı Alaattin Köseler oyların yüzde 45,87'sini aldı.
AKP adayı Murat Aydın ise yüzde 44,91 oy aldı.
Resmi olmayan sonuçlara göre, iki aday arasında yaklaşık 1400 fark bulunuyor. 
Beykoz'da seçim sonuçları:

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 19 Nisan 2024
İmsak 04:26
Güneş 05:52
Öğle 12:43
İkindi 16:25
Akşam 19:24
Yatsı 20:44
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı