AKP'nin sınır güvenliği! 1 yılda 120 bin kaçak göçmen yakalandı!

Kaçak göçmenler Türkiye'ye elini kolunu sallayarak giriyor. Sınır güvenliğinin yeterli olmadığına yönelik tartışmalar devam ederken geçen yıl ülkemizin sınır dışı ettiği yasadışı göçmen sayısının Avrupa'nın iki katı olduğu ortaya çıktı.

ASAYİŞ 07.09.2023, 13:10
AKP'nin sınır güvenliği! 1 yılda 120 bin kaçak göçmen yakalandı!
Türkiye'nin sınırları üzerinden Avrupa'ya gitmek isteyen kaçak göçmenler ülkemizi geçiş güzergahı olarak kullanıyor.
Van-İran sınır hattında jandarma, hudut birlikleri, özel harekat polisleri ve İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri sürekli olarak nöbet tutuyorlar. Ancak bu kaçak göçmenlerin ülkeye girişini önlemeye yetmiyor. Bu durum da sınır güvenliğinin ne denli yeterli olduğunu tartışmaya açıyor.
Kaçak göçmenler, Türkiye'ye iki ana rotayı takip ederek geliyorlar. Kuzey ve güney rotalarını kullanıyorlar. Son yıllarda ise genellikle güney rotasını tercih ediyor. Bu rotada ile kaçak göçmenler, Pakistan üzerinden İran'a ve oradan da Türkiye'ye ulaşmaya çalışıyorlar. 
Kaçak göçmenlerin geçişini bir türlü engelleyemeyen güvenlik duvarları, hendekler, tel örgüler, optik kuleler, termal kameralar ve insansız hava araçlarının yetersizliği gözler önüne seriliyor.
Öyle ki 2022'de 120 bin civarında göçmen sınır dışı edildi.  Tüm Avrupa'da geçen yıl sınır dışı edilen göçmen sayısı yaklaşık 55 bin civarındayken Türkiye tek başına 120 bin göçmeni sınır dışı etti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Ekim 2023
İmsak 05:08
Güneş 06:27
Öğle 12:33
İkindi 15:53
Akşam 18:29
Yatsı 19:43
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı