Akşener'den AYM'ye bireysel başvuru: 5 milyon lira tazminat talep etti

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, hakkında 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan ve 7 yıl süren soruşturma sürecinde hak ihlallerine maruz kaldığını belirterek Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu.

ASAYİŞ 27.09.2023, 02:15
Akşener'den AYM'ye bireysel başvuru: 5 milyon lira tazminat talep etti
Akşener, bu süreçte uğradığı saldırılar sebebiyle de 5 milyon lira manevi tazminat talep etti.
Akşener'in avukatları, başvuruda Akşener'in Anayasa'nın 36. maddesinde düzenlenen "Adil Yargılanma Hakkının, Kendisine Yöneltilen Suçlamanın Nedeninden ve Niteliğinden Haberdar Olma Hakkının, Makul Sürede Yargılanma Hakkının Ve Lekelenmeme Hakkının" ihlal edildiğini belirtti.
Avukatlar, başvuruda ayrıca 2019 yılında dosyaya ilişkin tüm bilgi ve belgelere erişilmiş olmasına rağmen dosyada verilen gizlilik kararından sonra esasa ilişkin hiçbir işlem yapılmadığını, tüm süreç boyunca medyadaki kimi haber ve yayınlarda dosya içeriğine ilişkin bilgilere yer verildiğini ve yorumlar yapıldığını, dört yılı erişim kısıtlı olarak yedi yıl süren soruşturma evresinde gerçekleşen tüm seçim süreçlerinde Meral Akşener ve İYİ Parti aleyhine iktidar partisi olan AKP ile Cumhur İttifakı'ndaki diğer siyasi partiler tarafından bu soruşturmanın bir siyasi silah ve politik malzeme olarak kullanıldığını dile getirdi.
Akşener'in avukatları, başvuruda bu ihlallerin tespit edilmesini ve tazminat talebinin kabul edilmesini istedi.
AYM'nin başvuruyu ne zaman karara bağlayacağı henüz belli değil.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 29 Kasım 2023
İmsak 05:59
Güneş 07:24
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:30
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı