Akşener'den Erdoğan'a sistem tepkisi: Ülkeyi uçuruma getirdi değişmeli

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ardahan’da Deniz Zeyrek’e konuştu.

GÜNDEM 16.09.2021, 09:00
4
Akşener'den Erdoğan'a sistem tepkisi: Ülkeyi uçuruma getirdi değişmeli
Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile Ardahan'da konuştu.
Zeyrek yazısında Ardahan'da çalışmalarda bulunan Akşenerin, eleştirilmesine rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı düşman olarak görmediğini, "Böyle bir sistem yer yüzünde yok Sayın Erdoğan değişmeli..." dediğini aktardı.
Deniz Zeyrek'in yazısının ilgili bölümü şu şekilde:
Akşener'e şunu da sordum:
“Diyelim ki Cumhurbaşkanlığı'nı muhalefetin adayı kazandı ama TBMM'de anayasa değişikliği yapacak çoğunluğu bulamadınız. O zaman sizin Cumhurbaşkanı da aynı yetkilerle mi görev yapacak?”
Önce “Anayasa değiştirecek çoğunluğu da alacağız” dedi.
Ancak, ben “ya olmazsa” diye ısrar edince de şu yanıtı verdi:
“Emin olun muhalefete düşmüş bir Tayyip Erdoğan, parlamenter sisteme geçme dilekçesini vermek için bizden evvel davranacaktır.” Akşener, 20 Ocak 2020'den bu yana 55 şehir dolaşmış ve dolaşmaya devam ediyor. Bu satırları, o seyahatlerin bazılarını yerinde izleyen biri olarak yazıyorum: Ortaya koyduğu performansın sonucunu sokakta görüyor. Ülkede ilk yapılacak seçimlerde ortaya çıkacak bir dip dalgası varsa, Akşener'e doğru yönelmesi büyük ihtimal.
Makülün dilinin yeddi eminiyim
Siyaset dünyasındaki gergin ortama ve dile de değinen Akşener, “Türkiye sürekli birbirine çemkiren bir ülke oldu. Millet bu ortamdan yorulmuş. Birbirimizle barışmalıyız. Zor olan bu ama vatandaşın tercihi de bu. Makulün dili olmaya çalışıyorum. Ben bu konuda kendimi yeddi emin olarak görüyorum” dedi.
Geçmişte AK Parti seçmenlerinin kendisine tepki gösterdiğine dikkat çeken Akşener, artık AK Parti seçmenlerinden “Reise yardımcı olun, destek olsun” cümlelerini duyduğuna işaret etti. Akşener'e “Peki Cumhurbaşkanı parlamenter sisteme geçmeyi vaat ederek gelirse ne olur” sorusunu da yönelttik.
Akşener, bu konuda artık tek muhatabın kendileri olmadığını ifade etti ve şöyle dedi:
" Millet İttifakı'ndaki partiler, yeni kurulan partiler güçlendirilmiş parlamenter sistem konusunda hemfikir. Sayın Erdoğan Parlamenter Sistem içinde bir çağrı yapacaksa, bütün muhalefet partilerine yapmalı. Sadece bana değil. Biz de muhalefet havuzunun bir bölümüyüz. AK Partiden kopan, kopacak seçmenleri bekliyoruz. Onlara korkmamaları gerektiğini söylüyoruz.”
İlk tura tek adayla gidilmeli
Meral Akşener ile Cumhurbaşkanlığı adaylığı meselesini de konuştuk. Doğrusu daha önce onlarca tekrarladığı görüşlerini yeniledi ama ben şu cümlenin altını çizdim:
“Ben tek adayla (Erdoğan ve HDP adayının karşısında tek muhalefet adayı) gidilmesinin faydalı olacağını düşünüyorum ve o adayın belirlenmesi sürecini ben tıkamayacağımı söyledim.”
İsmi adaylık geçen CHP'lileri konuşmasının doğru olmayacağını da vurgulayan İYİ Parti lideri Akşener, süreci farklılıkları değil, müşterekleri konuşarak götürmek niyetinde olduklarınıifade etti..

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 02 Mart 2024
İmsak 05:42
Güneş 07:01
Öğle 12:56
İkindi 16:08
Akşam 18:41
Yatsı 19:55
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı