Ali Babacan: Türkiye BRICS benzeri bölgesel iş birlikleriyle yakın ilişki içerisinde olmalı

St. Petersburg Ekonomi Forumu'nda konuşan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, uluslararası sorunların çözümü için kamu diplomasisinin önemine işaret etti. Babacan, Türkiye'nin de BRICS benzeri bölgesel iş birlikleriyle yakın ilişki içerisinde olması gerektiğini savundu.

GÜNDEM 07.06.2024, 15:30
2
Ali Babacan: Türkiye BRICS benzeri bölgesel iş birlikleriyle yakın ilişki içerisinde olmalı
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in davetlisi olarak gittiği St.Petersburg Ekonomi Forumu'nda konuştu. Uluslararası sorunların çözümü için ülkelere "kamu diplomasisi"ni öneren Ali Babacan, Dışişleri Bakanlığı yaptığı dönemde bu yöntemle çok başarılı sonuçlar aldıklarını ve bazı sorunları diyalog ile çözdüklerini söyledi. Babacan, "Kamu diplomasisi çok önemlidir. İş dünyasını, sivil toplum kuruluşlarını, yerel yönetimleri içeren bir alandır. Geleneksel diplomasinin tıkandığı anlarda kamu diplomasisi ülkeler arası diyaloğa nefes aldırır" dedi.
Yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülkelerin küresel sistemde seslerini etkili biçimde duyurabilmeleri için bölgesel iş birliklerinin önemine dikkati çeken Babacan, Rusya, Çin, Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerden oluşan BRICS ve benzeri oluşumların ülkelere ve küresel sisteme önemli fırsatlar sunduğunu söyledi. Türkiye'nin de BRICS benzeri bölgesel iş birlikleriyle yakın ilişki içerisinde olması gerektiğini savunan, bunun bir çelişki ve çatışma olarak görülmemesi gerektiğinin altını çizen Babacan, "Türkiye ile Rusya birbirini tamamlayan ekonomik yapılara sahiptir. Bu çerçevede iki ülke arasında yakın diyalog karşılıklı saygı anlayışıyla sürdürülmeli" diye konuştu.
 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 03:26
Güneş 05:12
Öğle 12:44
İkindi 16:35
Akşam 20:06
Yatsı 21:44
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı