Alım fiyatları maliyeti kurtarmadı! Seneye soğan üretilmeyecek mi?

Ankara'da soğan hasadı başlarken üreticiler rekoltenin yüksek olduğunu alım fiyatlarının düşük olduğunu vurguluyor.

EKONOMİ 22.09.2023, 10:55
1
Alım fiyatları maliyeti kurtarmadı! Seneye soğan üretilmeyecek mi?
Önceki yıllara göre rekoltesi yüksek seyreden soğanda maliyetler 3 katı arttı.
Soğanlarına alıcı bekleyen üreticiler, geçtiğimiz yıl 6-7 Türk Lirasına verdikleri ürün için bu yıl 4-5 Türk Lirası (TL) teklif edildiğini belirtiyor. 

Türkiye’de soğan üretiminin büyük bir kısmı Ankara’nın Polatlı ve Sincan ilçelerinde yapılıyor. Soğanın tohumu ocak ve mart ayları arasında ekiliyor, hasat ise temmuz ve eylül ayları arasında yapılıyor. Sincan’ın Çokören köyünde soğan yetiştiricileri, bir yandan soğanları toplarken diğer yandan da alıcı bekliyor. Üreticiler, bu yıl soğanın rekoltesinin yüksek olduğunu ancak alım fiyatlarının maliyeti karşılamadığını belirtti.
Soğan üreticisi Köksal Yalçın, ürettiği soğana henüz alıcı bulamadığı için soğanları tarlasında beklettiğini, bu esnada da soğanların çürüdüğünü anlattı.
Yalçın, soğan üreticisinin durumunu şöyle açıkladı:
“Soğanı ekiyoruz yetiştiriyoruz ülkemize katkımız olsun diye ancak her şey ortada. Hala toparlayamadık. Alıcı bulamadık, işçi bulamadık. Hükümetin soğan için bir desteği yok. Eğer bir tüccar gelirse çuval atıp satacağız. Geçen yıl 6-7 liraya veriyorduk, bu sene 4 liraya veriyoruz. Geçen yıl işçiler bir çuval soğanı 17 liraya çuvallıyorlardı bu sene 50 liraya çuvallıyorlar. Maliyetler üç katı arttı. Bir de üstüne satamıyoruz. Seneye ekmemeyi düşünmüyoruz. Ya tarlaları boş bırakacağız ya da kendimiz yiyeceğimiz kadar ekeceğiz.”
Bir üretici, “Bize açıkça ‘ekme’ diyorlar da bizim başka yapacak bir işimiz yok. Mecbur zorunlu yapıyoruz. Benim hayvanım vardı, hayvancılık yapamaz hale geldim, sattım. Bu çiftçiliği yapmak zorundayız hepimiz ama biz sonuz yani alttan gelen nesil yok. 200 hanelik köyün 195’i aynı durumda” diyerek içinde bulundukları durumu anlattı. 
Bir başka çiftçi de gençlerin üreticilik yapmak istemediğini belirterek, “Son nesil biziz. Bizden sonra da devam ettirecek kimse yok. Kimse devam ettirmek de istemiyor. Emeğimizin karşılığını almadığımız için bir şey de yapamıyoruz. Hayatta bir sosyal faaliyetimiz de yok” diye konuştu. 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 05 Aralık 2023
İmsak 06:04
Güneş 07:29
Öğle 12:34
İkindi 15:07
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı