Almanya'da resmi açıklama geldi: Vize başvurularında yeni dönem başlıyor

Schengen vizesi krizi Türk vatandaşları için gündemdeki yerini korurken, Alman Büyükelçiliği yetkilileri yeni bir sistem hazırlığında olduklarını söyledi. Almanya, iki aşamalı yeni bir randevu sistemine geçtiğini bugün resmen açıkladı. Yeni sistemle birlikte randevuları kolaylaştırmak için bekleme listesi yöntemi getirildi.

GÜNDEM 05.03.2024, 15:25
Almanya'da resmi açıklama geldi: Vize başvurularında yeni dönem başlıyor
Başta Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesinden Schengen vizesine başvuran kişiler randevu için uzun süre beklemek zorunda kalıyor. Schengen vizeleri için randevu tahsisinde yaşanan yoğunluk, vize randevularının karaborsaya düştüğü suçlamalarına yol açtı.
Son günlerde Almanya'nın başvurular için yeni bir sisteme geçeceği iddia edilmiş, geçtiğimiz günlerde Türk basınına konuşan Alman Büyükelçiliği yetkilileri yeni dönemin 18 Mart 2024'te başlayacağını söylemişti.
Almanya vize başvurularında yeni bir dönemi resmen ilan etti. Almanya için Schengen vizesine başvurmak isteyen Türk vatandaşlarının artık iki aşamalı başvuru yapmaları gerekecek.
Vize başvurusunda bulunmak için öncelikle Türkiye'deki Alman yurtdışı temsilciliklerinin internet sitesine kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Kayıttan sonra randevular kronolojik sıraya göre verilecek.
Büyükelçilik yeni sisteme geçtiğini resmen duyurdu ve bu uygulamanın ücretsiz randevu arama ihtiyacını ortadan kaldırdığını açıkladı.
Randevudan sonraki süreç aynı olacak. Daha önce olduğu gibi, kayıt Alman hizmet sağlayıcısı iDATA üzerinden gerçekleşecek. Randevu bekleme listesine istenildiği zaman ücretsiz olarak eklenebilecek.. Ancak randevunun iDATA e-postasında teyit edilmesi halinde hizmet ücretinin 48 saat içinde ödenmesi gerekecek.
iDATA web sitesinde Schengen uygulamalarındaki bir değişikliğe dikkat çekildi ve bu konuda bir açıklama yapıldı.
Açıklamada, 18 Mart 2024 tarihinden itibaren randevuların sadece Türkiye'deki Alman yurtdışı temsilciliklerinin internet sitesindeki randevu sistemi üzerinden alınabileceği belirtildi.
Bugün (5 Mart 2024) itibariyle, vize başvurusunda bulunanlar Türkiye'deki Federal Dışişleri Bakanlığı'nın bekleme listesine kaydedilecek ve e-posta yoluyla bir onay alacak.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 16 Nisan 2024
İmsak 04:31
Güneş 05:56
Öğle 12:43
İkindi 16:24
Akşam 19:21
Yatsı 20:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı