Son Dakika

Altın yatırımcısı dikkat! Altın fiyatları yükselişte

Son dönemde altın piyasasındaki dalgalanma yükseliş trendinin arifesine girdi. Geçtiğimiz haftayı yüzde 3’e yakın güçlü bir yükselişle kapatan altın fiyatları yeni haftaya düşüşle girdi

EKONOMİ 09.07.2024, 08:45
Altın yatırımcısı dikkat! Altın fiyatları yükselişte
Türkiye genelinde altın piyasasında yaşanan sert dalgalanmalar vatandaşlar ve altın yatırıcıları tarafından yakından takip ediliyor.  En çok tercih edilen yatı­rım araçlarından olan altına ilgi sürerken geçen hafta 3 ayın en büyük haftalık yükselişini kaydeden ons altın şu sıralar satıcılı bir seyir izliyor.

ABD Mer­kez Bankası tarafından açıklanan veriler kapsamında Fed’in Eylül’de fa­iz indirimine gitmesi olasılığı­nı güçlendirmesinin etkisiyle cuma günü mayıs ayından bu yana görülen en yüksek sevi­yeye çıkan ons altın, yeni haf­taya kâr realizasyonu ile başla­dı. Altının ons fiyatı dün 2 bin 380,83 dolara kadar geriledi. Piyasalar Fed’in eylül ayında faiz artırımına gitme ihtimali­ni yüzde 78 olarak görüyor. Ya­tırımcılar ayrıca aralık ayında ikinci bir faiz indirimi ihtima­linin arttığını fiyatlıyor.

Çin Merkez Bankası’nın Ha­ziran ayında rezervlerine altın eklemediği ve 2 ay üst üste al­tın alımı yapmadığı haberleri de altın fiyatlarında satış bas­kısını artırdı. Çin altın alımına ara verirken Hindistan Mer­kez Bankası yaklaşık 2 yılın en büyük alımını yaptı. Haftanın devamında altın yatırımcıları Fed Başkanı Jerome Powell’ın Kongre’de yapacağı sunumu yakından takip edecek.

Dünya piyasasında Ons altının gerilemesi  gram altın 2500 TL psikolojik düzeyinin altına düşürdü. Gram altın ise dün yüzde 0,4 düşüşle 2 bin 499 li­radan işlem gördü. Altın cuma gününü 2 bin 512 liradan ta­mamlamıştı. Altın gram fiyatı için tarihi zirve seviyesi 2 bin 552 TL düzeyinde bulunuyor. Kapalıçarşı ile piyasa arasın­daki alış satış makası da iyiden iyiye düşmüş durumda. Spot piyasada gram altın 2 bin 499 TL’den işlem görürken, Kapa­lıçarşı’da gram altın fiyatı 2 bin 518 TL’den alıcı buluyor. Kapa­lıçarşı’da çeyrek altın alış fiyatı 4 bin 56 TL, satış fiyatı 4 bin 108 TL, yarım altın alış fiyatı 8 bin 143 TL, satış fiyatı ise 8 bin 213 TL düzeyinde bulunuyor.

ABD piyasasındaki yaşanan son ekonomik gelişmeler altın piyasasını yakından etkiliyor. ABD’de açıklanan Tarım Dışı İstahdam Verisi (TDİ), Haziran’da 206 bin kişi artarak beklentilerin üzerinde gerçekleşmişti. Beklenti 190 bin kişi idi. İşsizlik oranı ise yüzde 4’ten yüzde 4,1’e yükselmişti. Haliyle geçen hafta dolar karşısındaki tüm enstrümanlar haftayı yükselişle tamamlamıştı. On altın 2 bin 391 dolar seviyesinden haftayı tamamlamıştı. 

Oversea-Chi­nese Banking Corp. Döviz Stra­tejisti Christopher Wong altın fiyatlarıyla ildili yaptığı açıkla­mada “Çin verisi sonrası altın­da bir miktar geri çekilme ola­bilir. Ama altın fiyatlarında sert yükseliş sonrası Çin’in geçici olarak alımları durdurması sı­ra dışı değil” değerlendirmesi­ne yer verdi. Altın fiyatları bu yıl yükselirken mayıs ayında da zirveyi test etti. Hindistan, Çin ve Singapur Merkez Bankala­rının rezervlerini çeşitlendir­mek için altın alımları yükselişi destekledi. Fed’in faiz indirimi­ne başlayacağı beklentisi de fi­yatların düşüşünde etkili oldu.
Simson ayrıca, “Çin altın alımlarını durdurmuş olabi­lir, ancak genel olarak altın ta­lep görmeye devam ediyor. Bu da muhtemelen altını yükseliş izleme listelerinde tutacak ve herhangi bir düşüşte yükseliş bahislerini cazip kılacak” dedi.
İslam Memiş, ''Bu hafta 2 bin 350-2 bin 400 dolar aralığını takip edeceğim. Gram altın yatırımcısı onsu takip etmeye devam edecek. Orada takip edeceğim bant aralığı biraz daha geniş. 2 bin 420-2 bin 520 lira aralığı. Çünkü ons altında yaşanan dalgalanma, gram altın da makas aralığının açılmasına neden oluyor. Temmuz için uyarılarım vardı. Temmuz geldi, yükseliş başladı. Düşüşleri alım fırsatı olarak görmeye devam edeceğim.''

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Temmuz 2024
İmsak 03:54
Güneş 05:31
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:59
Yatsı 21:29
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı