Ankara Üniversitesi'nde neler oluyor! Rektör Ünüvar'a kişiye özel atama yapma mektubu

Ankara Üniversitesinin başına getirilen AKP’li rektörün kişiye özel atamaları öğretim üyelerini çileden çıkardı. Prof. Adıyaman, Rektör Ünüvar’a mektup yazarak tepkilerini dillendirdi.

EĞİTİM 01.09.2023, 16:20
1
Ankara Üniversitesi'nde neler oluyor! Rektör Ünüvar'a kişiye özel atama yapma mektubu
AKP'den 4 dönem milletvekilliği yaptıktan sonra  Ankara Üniversitesi Rektörlüğüne getirilen Prof. Necdet Ünüvar'ın kişiye özel atamalarına tepkiler artıyor.
Ankara Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve El Cerrahisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Sinan Adıyaman, Rektör Ünüvar'a mektup yazarak ‘kişiye özel' atamalara son vermesini istedi.
Bir dönem Türk Tabipler Birliği (TTB) başkanlığı görevini de yürüten Prof. Adıyaman, bilimsel kadrolara hekimlik eğitimine ve klinik çalışmalarına katkı sağlayacak yetkin kişilerin atanması gerektiğini, ancak yapılan atamalarda kişiye özel uygulamalar yaşandığını söyledi.
Ünüvar'ın, uzun süredir kişiye özel atamalarla kadrolaştığı iddia ediliyordu.
Prof. Adıyaman, ‘Sayın Hocam' diye hitap ettiği mektubunda, “Size bu açık mektubu Tıp Fakültemizde akademik kadrolara yapılan bazı atamalarda uyguladığınız yöntemlerden duyduğum rahatsızlığı bildirmek için yazıyorum” dedi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinin Cumhuriyetin kurduğu ilk tıp fakültesi olduğunu ve bugüne kadar atamalarda liyakatın dışına çıkılmadığına işaret eden Adıyaman, mektubunda şu ifadelere yer verdi:
“Sayın Hocam, ne yazık ki son dönemde fakültemizde ilgili bölümün akademik kurullarının bilgisi ve isteği dışında yapılan kadro ilanları giderek artıyor. Ülkemizin en deneyimli, bilgili ve bilimsel niteliği yüksek öğretim kadrolarından birine sahip olan kurumumuza geleceğin bilim insanları olarak yetiştirilecek gençler yerine kurum geleneğine uzak meslektaşlar atanıyor. Atamalarda kurumumuzda bugüne kadar uygulanan uluslararası akademik değerlerin yerine hangi ölçütlerin kullanıldığı da tartışmanın en temel noktasıdır.
Atanacak adayların bilimsel düzeylerinin yüksek olması ve atanacakları kliniğe eğitim ve akademik katkı sağlayacak yeterlilikte olmaları en önemli beklentidir. Takdir edersiniz ki bu beklentinin karşılanmasına uygun kararlar tüm enerjisini birikimini ve zamanlarını o kliniğe vermiş olan öğretim üyelerinin oluşturduğu akademik kurul tarafından verilebilir. Ankara Üniversitesi özelinde düşünüldüğünde bu kadrolar için uygun olabilecek adaylar ilgili alanda çalışan en seçkin bilim insanları arasından seçilmelidir. Ayrıca seçimi yapacak olan jüriler ilgili alanın bilimsel açıdan en saygın öğretim üyelerinden oluşmalıdır. Jürilerin oluşturulma yöntemi ve bilimsel niteliği uygun seçim için en önemli güvencedir. YÖK'ün 9 Mart 2021'de çıkardığı yönetmelikte ‘' İlana başvuru koşulu olarak adayların lisansüstü tez veya uzmanlık tezi adlarının kısmi veya tamamı yazılamayacağı gibi ilanda sadece belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara yer verilemez'' şartı mevcut iken ve pek çok idari yargı kararının yanında Danıştay İdari Davaları Daireler kurulununda başvuru koşullarının kişiye özel olmaması yönünde hükmettiği bir  karar olmasına rağmen üniversitemizin Tıp fakültesi için ilan ettiği kadrolarda ‘'kişiye özel'' şartların konulduğunu görmekteyiz. Bu konuda şaibe doğuran yöntemleri kullanmamak yöneticilerin sorumluluğundadır. Benzer olumsuzlukları önlemek için tüm atamaların akademik kurulların doğrudan içinde olduğu tartışma ve karar süreçleri ile düzenlenmesi gerekir. Evrensel üniversite değerlerine uygun bir tartışma ortamı en acil ihtiyacımızdır.
Rektör olarak size bu hakkı veren yasanın 12 Eylül askeri darbesinin gölgesinde yapılan anayasa değişikliği ile verildiğini de hatırlatmak isterim. Demokratik ve özerk üniversite idealine yaklaşmaya çalışan, karar süreçlerine katılımı arttıran ve fakültemizde bilim ve eğitim ortamını güçlendiren uygulamaları beklememizin hakkımız olduğu kanısındayım.
Sayın Hocam, Rektör olarak Üniversitemizin bilimsel gelişimi için tutum alma sorumluluğunuzu hatırlatarak; Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinin kurum kimliğini zedeleyen, çalışma barışına zarar veren, nitelikli, yüksek kalitedeki eğitim düzeyini bozan ve bilim üretim ortamını olumsuz etkilediğine inandığım bu tür atamaları durdurmanın göreviniz olduğunu belirtmek isterim. Saygılarımla.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Ekim 2023
İmsak 05:08
Güneş 06:27
Öğle 12:33
İkindi 15:53
Akşam 18:29
Yatsı 19:43
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı