Ankara’dan Filistin’e özgürlük çağrısı

İsrail’in Filistin’e karşı başlattığı saldırılara karşı Ankara’da Memur-Sen öncülüğünde AGD, Hak-İş, İHH, TÜGVA, Cihannüma ve ÖNDER birlikteliğinde ‘Soykırıma hayır! Filistin’e destek, Siyonizm’e lanet’ mitingi gerçekleştirildi. Miting ile Siyonist İsrail’e, saldırıları durdurması için çağrıda bulunuldu.

DÜNYA 15.10.2023, 04:35
1
Ankara’dan Filistin’e özgürlük çağrısı
İşgalci İsrail güçlerinin Filistin’de başlattığı vahşete karşı Memur-Sen öncülüğünde AGD, Hak-İş, İHH, TÜGVA, Cihannüma ve ÖNDER birlikteliğinde ‘Soykırıma hayır! Filistin’e destek, Siyonizm’e lanet’ mitingi gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen mitinge katılan vatandaşlar, işgalci Siyonist İsrail’e karşı sloganlar atarak Filistin’e desteklerini dile getirdi.

Gazze’de yaşayan insanların katil İsrail’in saldırıları altında yok edildiğine dikkat çeken Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, İsrail’in kadın çocuk demeden saldırdığını ve öldürdüğüne vurgu yaparak, “Şu ana kadar 2 bin 500’ü aşkın şehidimiz var. Bu şehitlerimizin 800’ü aşkını çocuklardan oluşuyor. 500’ü aşkını kadınlardan oluşuyor. Tarih, insanımızın mücadelesini yazacaktır. İşlemedikleri bir savaş suçu kalmadı, insanlık suçu kalmadı ve buna rağmen durmuyorlar ve saldırmaya devam ediyorlar. Batı tüm bunlara rağmen bu açık işgale açıkça destek veriyor. Batı, 16 yıldır abluka altında olan Gazze’mize saldırmak için her imkânını seferber ediyor. Peki bu çifte standart değil midir? İslam dünyasının, bu çetelerin Mescid-i Aksa’ya girmesini önlemek için somut adımlar atması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Tarihin en büyük soykırımlarından birisinin yaşandığına dikkat çeken Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, İsrail’in 75 yıldır Filistin’de soykırım yaptığını belirterek, “Yerleşimci çeteler her gün Filistinlilerin evlerini, mallarını gasbediyor. 16 yıldır boykot altındaki Gazze’de 2 buçuk milyon insan zindan hayatı yaşıyor ama Filistin’de sarsılmayan, yıkılmayan bir iman, bir direniş var. O iman 75 yıldır tarihin en şanlı, en uzun kahramanlık destanını yazıyor. Aksa Tufanı, bu destanın yeni bir sayfasıdır. Birileri bu destana kara çalmak için terör yaftası vuruyor. Vursun! Hakikati görmek isteyen için gerçekler ortada” diye konuştu.

Filistin’de yaşananlara karşı bir kesimin Filistinlileri sorumlu tutmaya çalıştığını hatırlatan Yalçın, sorumluların Siyonistlerin 1898’den itibaren uygulamaya koyduğu plana bakması gerektiğini belirterek, “Eğer dünya terörist arıyorsa İsrail’e, suçlu arıyorsa işgalcilere, suç ortağı arıyorsa emperyalistlere baksın! Katil de orada, terörist de, terörizm de. Bu katil sürüsü; 8 milyon Filistinliyi yurtlarından çıkarmış, evlerine, topraklarına el koymuş, namuslarını, haysiyetlerini hedef almıştır. Filistinlilerin direnişi suç değil, onurlu bir duruş ve meşru müdafaadır. Onlar, emperyalizme, Siyonizm’e çıplak elleriyle direnen kahramanlardır. Filistinlilerin direnişi suç değil, onurlu bir duruş ve meşru müdafaadır. Onlar emperyalizme, Siyonizm’e çıplak elleriyle direnen kahramanlardır” dedi.

İsrail’in Filistin’e karşı uyguladığı ambargoya dikkat çeken Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, uluslararası kuruluşlara seslenerek, “Bugün Filistin’de ekmek yok, su yok, Filistin’de artık nefes alacak hava yok. Filistin’de artık, tanklar var. Kan var. Ana kucağında olması gereken çocukların cenazeleri var. Siyonist devlet Hitleri bile aratmayacak bir katliama girişti. Uluslararası hukuk yok sayılıyor, Siyonist devlet İsrail bütün dünyanın gözü önünde katliamlarına devam ediyor. Dünyada İsrail’e karşı çaresiz değiliz. BM Güvenlik Konseyi’nin harekete geçmesini, NATO, AB, İslam Konferansı Örgütü ve Arap Birliği gibi uluslararası mekanizmaların bu kirli oyuna artık 'dur' demesini istiyoruz. Açık bir savaş suçu işleyen İsrail'e karşı insanlıktan ses bekliyoruz. Filistin’e insani yardımların önünün açılmasını istiyoruz. Olmazsa da Mavi Marmara’ların yeni seferlere hazırlanmasını ve yola çıkmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Siyonistlerin yıllardır 1940’larda yaşadıkları zulmü anlattıkları filmleri ve kitapları dünyaya servis ettiğine dikkat çeken ÖNDER Genel Başkan Yardımcısı Demet Tezcan, Hitler’in bugün Filistin’de saldıran Siyonistlerin bedenlerinde yaşadığını belirterek, “Siyonistler Filistinlileri katlediyor. Dünyanın en uzun işgali sürüyor. 70 küsur yıldır sürdürülen bir işgal devam ediyor. İşgal tarihi boyunca Filistinlilerin arazilerine, evlerine el konuldu. Gençleri öldürüldü, yaşlıları tutsak edildi. Biz susarsak herkes unutur, ekranlardan kardeşlerimizin ölümünü kabullenmeyelim, meydanlarda slogan atıp unutmayalım” dedi.

Aksa Tufanı operasyonu ile birlikte Gazze’deki gençlerin büyük bir zafer elde ettiğine dikkat çeken İHH Genel Başkan Vekili Hüseyin Oruç, kazanılan zaferin tamamen Gazze’nin gençlerine ait olduğunu belirterek, “Geçen cumartesi Filistinli kardeşlerimizin tamamı büyük bir zafer kazandı. Bu amasız, fakatsız Gazze’nin gençlerine ait bir zafer. HAMAS gençleri, Filistin direnişinin neler yapabileceğini gösterdi. Ne olur bu zaferin yanına ama, fakat eklemeyin. Bu zaferi elde edenler, Siyonistlerin neler yapabileceğini çok iyi biliyorlar. Bu direnişin yanına hiçbir soru işareti bırakmadan mücadeleye destek olacağız. İzzeddin el Kassam Tugayı’nın komutanı, eldeki imkânlarının yüzde 1’inin bile kullanılmadığını belirterek, İsrail’in sürprize hazırlıklı olması gerektiğine dikkat çekti. Biz de buradan onlara destek olacağız” ifadelerini kullandı.

İşgalci İsrail’in Filistin’i işgal ettiği 1948’den bugüne yıllardır birçok eylem gerçekleştirdiklerini hatırlatan AGD ve MGV Genel Başkanı Salih Turhan, bugün farklı bir eylem gerçekleştirildiğini belirterek, “1948’den bugüne Siyonist İsrail saldırdıktan sonra onların zalimlerine karşı toplandık. Bu sefer durum bundan farklı, şimdiye kadar yaptıklarımız bir tepki eylemiydi, şimdi fetih için toplanmış olduk. Gazze’de yaşananlara, yaşanan zulümlere hep beraber üzülüyoruz ancak şu anda sevinecek bir dönemdeyiz” ifadelerini kullandı.

Bazı kişilerin Filistin’in mücadelesine yönelik karalama çalışmalarına dikkat çeken Turhan, HAMAS’ın bu mücadeleyi 2 yıldır planladığını hatırlatarak, “Biz şunu çok iyi biliyoruz, 1948’den bugüne asıl kan dökenler Siyonist İsraillilerin kendileridir. Kardeşlerimiz, en güzel uygulamaları ortaya koyuyorlar. Şu anda Gazze’de tutuklu olan işgalci Siyonistlerin içerisinde Müslüman olanlar var, bunu saklamaya çalışıyorlar. Bizler Müslümanız, inanan insanlarız. Biz savaşların hukukunu Mekke’nin fethini gerçekleştiren Efendimiz’den öğreniriz. Bizim inancımızın öyle bir hukuku vardır ki, sizlerin barış hukukundan daha şefkatlidir” diye konuştu.

Miting kapsamında konuşma gerçekleştiren TÜGVA Ankara İl Başkanı, İsrail’in çocuk, kadın, yaşlı demeden saldırdığına dikkat çekerken, “Ümmeti Muhammed’in bu zulme engel olmak için her türlü kaynağı var” dedi. Cihannüma Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akça ise Türkiye’nin Filistin’e ve gönül bağı olan ülkelere sırtını dönemeyeceğine vurgu yaparak, “İsrail’in bu saldırılarına ülkemizdeki tüm kesimlerin aynı şekilde tepki göstermesi elzemdir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak 06:05
Güneş 07:31
Öğle 12:35
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı