Araç muayenesinde bu hatayı asla yapmayın: TÜVTÜRK açıkladı

TÜVTÜRK, Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı bir kuruluş olarak, araç sahiplerine yıllık araç muayenelerini daha kolay ve hızlı bir şekilde yapabilmeleri için yeni bir uygulama başlattığını duyurdu. Araç muayenesi sırasında bu yanlışı asla yapmayın. İşte detaylar...

GÜNDEM 29.09.2023, 15:55
2
Araç muayenesinde bu hatayı asla yapmayın: TÜVTÜRK açıkladı
Türkiye’de 25 milyon aracın periyodik olarak muayene olması gerekiyor. Bu işlemi kolaylaştırmak için TÜVTÜRK, gezici istasyonlarını hizmete sundu. Bu istasyonlar, randevu sistemiyle çalışıyor ve 77 ilde faaliyet gösteriyor.
TÜVTÜRK’ün gezici istasyonları, araç sahiplerine büyük bir avantaj sağlıyor. Ancak bu istasyonlara randevu almadan gidilmesi halinde, muayene işlemi yapılmıyor. Randevu almak için TÜVTÜRK’ün internet sitesini kullanabilirsiniz. Randevu aldığınız gün ve saatte aracınızı muayeneye götürebilirsiniz. Ayrıca egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırarak, bu belgeyi muayene sırasında göstererek, ek bir testten kurtulabilirsiniz.
Gezici istasyonların hangi il ve ilçelerde olduğunu öğrenmek isterseniz, TÜVTÜRK’ün internet sitesinden randevu alabileceğiniz tarihleri görebilirsiniz. Gezici istasyonlar, araç sahiplerinin işlemlerini daha rahat ve hızlı bir şekilde yapmalarına yardımcı oluyor. Araç sahipleri, randevu alarak muayenelerini tamamlayabiliyor ve araçlarının güvenli ve çevre dostu olmasını sağlayabiliyorlar.
Bu yeni uygulama sayesinde, trafikteki araçların daha güvenli ve çevreye uygun olması amaçlanırken, araç sahiplerinin muayene sürecinde karşılaştığı sorunlar da büyük oranda azalacak. İleride de benzer uygulamaların artması, trafik güvenliği ve çevre koruma açısından önemli bir adım olacaktır.
TÜVTÜRK, araç muayenelerinde önemli bir değişiklik yaparak egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan veya bu testten başarısız olan araçları trafikte ağır kusurlu sayacağını açıkladı.
TÜVTÜRK tarafından yapılan açıklama şöyle:
"Sadece seçilen tarihin içinde bulunduğu haftanın programını görüntüleyebilirsiniz. 77 ilde bulunan gezici istasyonlar sadece randevu ile hizmet vermektedir. Geçerli bir Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü olmaması, araç muayenesinde 'Ağır Kusur' olarak tanımlanır ve araç muayeneden başarısız olur. Egzoz Gazı Emisyonu Ölçümü'nü tüm sabit istasyonlarımızda ve yetkilendirilmiş gezici istasyonlarımızda yaptırabilirsiniz.
Seyyar araç muayene istasyonunun hizmet verdiği ilçe sınırları içinde Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü yapan başka bir yetkili ölçüm istasyonu var ise, o ilçe ve ilçenin belde, mahalle ve köylerinde Seyyar Araç Muayene İstasyonları Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm hizmeti veremeyeceklerdir.
Traktör muayenenizi ayrıca tüm gezici ve sabit istasyonlarımızda da yaptırabilirsiniz. Binek otomobil, traktör ve motosiklet haricindeki araçlar hava destekli hidrolik frene sahip ise gezici istasyonlarda araç muayene hizmeti verilmeyecek olup, sabit istasyonlarda hizmet verilmektedir.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın da destekleriyle araç sahiplerine daha yeşil ve çevre dostu bir hizmet sunmak için muayene raporları dijital ortama taşınıyor. Araç sahipleri muayene raporlarına dijital ortamdan kolayca ulaşabilecek. Bu sayede kağıt tüketiminin azaltılarak çevresel etkinin en aza indirilmesi hedefleniyor. Yeni uygulamayla 112 ton kağıt tasarrufu sağlanacak, 1904 ağaç kesilmekten kurtarılacak. Ayrıca, 7 bin 840 metrekare çam alanı tahrip olmaktan kurtarılarak, 459 bin 200 kilovatsaat elektrik enerjisinin yanı sıra 196 bin litre akaryakıt tasarruf edilecek, 30 bin 240 metreküp atık gazın atmosfere salımı da engellenmiş olacak.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca hazırlanıp yürürlüğe konan Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmeliğin 17’inci maddesinde yapılan değişiklikle birlikte araç muayene sürecinin sonunda verilen raporlar, araç sahiplerine SMS ve e-posta yoluyla gönderilecek. Ayrıca araç sahipleri bu rapora e-Devlet uygulaması üzerinden “Araçlarım” sekmesinden ulaşabilecekler.
Araç muayeneleri, devletin zorunlu kıldığı bir prosedürdür. Bu muayeneler, araçların teknik ve yasal açıdan uygun olup olmadığını değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilir ve bu sayede trafiğe çıkacak araçların güvenliği ve yasal uygunluğu sağlanır. Bu önlem, diğer sürücülerin ve yol kullanıcılarının potansiyel kazalardan ve sorunlardan korunmasını amaçlar.
Sıfır kilometre araçların muayene tarihleri, aracın satın alınmasından 3 yıl sonra başlar. 3 yılın ardından devlet tarafından zorunlu tutulan araç muayene işlemleri yapılmalıdır.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 01 Aralık 2023
İmsak 06:01
Güneş 07:26
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı