Araç satışında kasko devri nasıl yapılır?

Yeni araç alacak olanlar ya da mevcut aracını satacak olanlar, kasko poliçelerinin devrinin yapılıp yapılamadığını araştırıyor. Mevcut kasko yeni alınan araca aktarılabilir mi? İşte tüm bu sorularınızın yanıtı…

GÜNDEM 18.03.2024, 06:20
Araç satışında kasko devri nasıl yapılır?
Araç alacak olanlar ya da arıcını satacaklar, bu işlemlerin detaylarının araştırmaya devam ediyor. Satış işlemlerinin yanı sıra araçlara yaptırılan kasko poliçelerinin, araç satışından sonra ne olacağı da birçok kişi için tam bir bilinmezlik olarak karşımıza çıkıyor.
İlk olarak kaskonun yapılması zorunlu bir sigorta türü olmadığını hatırlatalım. Kaskonun yanı sıra yasal olarak zorunlu olan trafik sigortası, tüm motorlu taşıtlar için geçerlidir. Kasko ise aracın aktif trafikte ya da park halinde iken aldığı hasarı poliçe teminatları ve limitleri dahilinde güvence altına alır. Bu süre zarfı, kasko poliçesinin yapıldığı günden itibaren bir yıl boyunca geçerlidir.
Kasko, araç sahipleri tarafından şekillendirilebilir. Genel olarak kasko sigortalarının ana teminatları sabittir. Ancak tercih edilecek kasko paketlerinin teminat ve limitlerine eklemeler yapılabilir. Kişilerin ihtiyaçlarına göre şekillenebilen kasko, olası bir kaza halinde kişinin maddi zararlarının sigorta şirketi tarafından karşılanmasını sağlar. Kasko teminatları kapsamında ve limitler dahiline kişilerin zararı karşılanır. Trafik sigortasında ise karşı tarafın maddi zararı sigorta şirketi tarafından karşılanır. Bu durumda kaskonun kişilerin kendini maddi olarak güvence altına alması olduğu da söylenebilir. Bu nedenle kasko sigortasının yaptırılıp yaptırılmayacağı tamamen kişilerin kendi inisiyatifindedir.
Araç satış işlemlerine trafik sigortası bulunmuyor ise araç satışı gerçekleşemez. Ancak kasko için böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Şayet satılacak olan aracın kaskosu var ise satış yapılmadan önce sigorta şirketi ile irtibata geçilerek kasko poliçesinin satış nedeni ile iptal edilmesi talep edilebilir. Bu işlem ile kasko yaptıran kişi, poliçenin geçerli olduğu bir yıldan geriye kalan günler için ücret iadesi alır.
Kaskonun iptal ettirilmeden yeni araca devredilmesi de mümkündür. Örneğin; mevut aracını satan bir kişi yeni bir araç satın aldı. Sattığı araçtaki kasko poliçesi, yeni satın alınan araca devredilebilir. Bunun için sigorta şirketi ile irtibata geçilmesi gerekir. Sigortalı, sigorta şirketinden satılan araç ile satın alınan araç arasındaki kasko değerini hesaplaması ister. Bu sayede önceden hazırlanan poliçeye ek belgeler hazırlanır ve gerekiyor ise ek prim ödemeleri yapılarak kasko sigortasının devam etmesi sağlanır.
Araç alım, satım işlemi yapacak olan kişilerin en çok merak ettiği bir diğer konu ise kazanılan hasarsızlık indiriminin, kasko devir işlemlerinde ne olacağıdır. Hasarsızlık indirimi, kasko sigortasının yapıldığı tarihten itibaren bir yıl süre ile aracın herhangi bir kazaya karışmaması ile elde edilen bir haktır. Her yıl düzenli olarak kasko yaptıran bir sürücü, herhangi bir kazaya karışmamış ise ciddi oranlarda hasarsızlık indirimi elde eder. Bu indirimler, bir sonraki kasko sigortası primlerine yansır ve indirimli olarak bir yıllık kasko elde etmiş olur.
Araç alım, satım işlerinde kasko poliçesinin yeni alınan araca devrinde, satışı gerçekleştirilen araçta kazanılan hasarsızlık indirimi iptal olmaz. Bu indirim hakkı, kaskonun aktarıldığı yeni araçta da devam eder. Bu sayede kasko poliçesinin bitimine henüz zaman varsa da yeni araç ile o yılı herhangi bir kazaya karışmadan atlatanlar, hasarsızlık indirimi kazanmaya devam eder. Bir sonraki yıl yeni satın alınan aracın kasko poliçesi yenilenirken de hak edilen hasarsızlık indirimi kullanılabilir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 15 Nisan 2024
İmsak 04:32
Güneş 05:57
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:20
Yatsı 20:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı