Araştırma yapıldı: Tuz kalp krizini tetikliyor mu?

İngiltere'de yapılan bilimsel bir çalışma tuz kullanımı ve kalp rahatsızlıkları arasındaki yakın bir ilişki olduğunu ortaya koydu. Buna göre tuz tüketmeyenlerin kalple ilgili bir rahatsızlıkla karşılaşma riski, aşırı tuz kullananlara oranla yüzde 20 oranında daha az.

SAĞLIK 27.08.2023, 17:05
2
Araştırma yapıldı: Tuz kalp krizini tetikliyor mu?
İngiltere’de gerçekleştirilen bilimsel çalışma tuz tüketimiyle kalp rahatsızlıkları ve erken ölüm arasındaki ilişkiyi inceledi. Buna göre yemeklerine ekstra tuz atanların, hiç tuz atmayanlara göre kalple ilgili hastalıklara yakalanma riski yüzde 20 daha yüksek.
Araştırmayı yapan ekibin lideri Dr. Yun Yung Park, “Çalışmamız ne kadar az tuz tüketilirse kalp rahatsızlıklarının da o kadar az olduğunu ortaya koyuyor” dedi. Çalışmaya dahil edilenlerin daha önceden kalp rahatsızlığı bulunmayanlardan seçildiği belirtildi.
Uzmanlar her yemeğe tuz atmak yerine, arada bir tuz atmanın bile kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini yüzde 12 oranında düşürdüğünü söylüyor
İngiliz Kalp Birliği’nden Profesör James Leyper "Bu çalışma, günlük 6gr ya da bir çay kaşığından fazla tuz tüketilmemesine yönelik daha önce yapılan çağrılara uyulması gerektiğini bir kez daha gösteriyor" ifadelerini kullandı.
Uzmanlar yapılan çalışmanın, tuz tüketimini azaltmaya yönelik sıkı kuralların uygulanmasının, önlenebilir ölümleri azaltmada ne kadar etkili olabileceğinin bir kanıtı olduğunu söylüyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Ekim 2023
İmsak 05:08
Güneş 06:27
Öğle 12:33
İkindi 15:53
Akşam 18:29
Yatsı 19:43
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı