Asgari ücret zammı merhem olmadı! Market fiyatları resmen fırladı..

Asgari ücrete yapılan zammın ardından bu gelişmeyi fırsat bilen bir çok yer art arda zamlı fiyatları piyasaya sürdü. Geçim derdinden bunalan vatandaş yeni asgari ücreti aldığında kısada olsa bir nefes alacağını düşünürken hayalleri suya düştü. Öyle ki mutfak tenceresi boş, market sepeti ise yarım kaldı.

EKONOMİ 05.02.2024, 08:35
2
Asgari ücret zammı merhem olmadı! Market fiyatları resmen fırladı..
Ekonomik problemlerin hızla artması vatandaşı içinden çıkılması güç bir halin içine sürükledi. Asgari ücrete yapılan zam daha vatandaşın cebine girmeden açlık sınırının altında kaldı. Asgari ücret yani bir bireyin hayatını sürdürebilmesi için alması gereken en düşük maaşın altında kalan emekli aylıkları ise çok sayıda vatandaşımız için durumu çok daha zor bir hale getirdi.

Art arda yaşanan zamlar nedeni ile market raflarındaki fiyatların artması, alışveriş sepetini doldurmanın maliyetini de etkiledi.  Geçen yıldan bu yana yüzde 92.75, aralık ayından itibaren ise yüzde 21 artarak vatandaşın ekonomisine doğrudan darbe vurdu.

Asgari ücretin açıklanması ile iğneden ipliğe zam yapan fırsatçılar vatandaşı doğrudan zor durumda bıraktı. Asgari ücretin açıklandığı gün 145 lira olan 225 gram sucuk fiyatı adeta fırladı. o günden bu yanda yüzde 31.03'lük bir yükseliş kaydeden sucuğun fiyatı 190 lira bandına kadar çıktı.
Fiyatı artan ürünler elbette sadece sucukla sınırlı kalmadı. Başka bir örnek ise peynir ve makarna fiyatları gösterilebilir. Öyle ki Peynirin fiyatı yine asgari ücret zammı öncesinden bugüne yüzde 11 artarak 330 liraya, 1 kilogram makarnanın fiyatı ise yüzde 15.62'lik bir artışla 18.5 liraya yükseldi.

Söz konusu fiyat yükselişleri geçen yıl Ocak ayında 1421 liraya dolan bir alışveriş sepetinin bugün aynı ürünler ile yaklaşık 2 bin 739 liraya dolduğunu gösteriyor. Aradaki uçurum gözle görülür şekilde her geçen gün ise daha da artıyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı