Asgari ve emekli ücretlerinde tahminler değişti!

Yeni yıl yaklaşırken asgari ücrete gelecek olan zam merak konusu olmaya devam ediyor. Enflasyon oranı değişmesiyle beklenen zamda değişti.

EKONOMİ 02.11.2023, 05:20
Asgari ve emekli ücretlerinde tahminler değişti!
Türkiye'de enflasyon zamları asgari ücret ve emekli maaşlarının erimesine neden oldu. Ülke genelinde değişkenlik gösteren enflasyon yüzünden yeni yılda emekli ve asgari ücretlilerin maaşına gelecek zam değişkenlik göstermeye devam ediyor.
Yen yılda gelecek zamlar hakkında konuşan Bakan Mehmet Şimşek konuşmasında vatandaşlara umut ışığı yaktı. Mehmet Şimşek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, bütçe sunumunda konuşmasında umut veren açıklamalar yapmıştı. Bakan Şimşek Türkiye'nin dengeli, kapsayıcı ve sürdürülebilir yüksek büyüme ile kalıcı refah artışına ulaşmasının önemine dikkat çekti.

Merkez Bankası'nın merakla beklenen Ekim ayı Piyasa Katılımcıları Anketi yayımlandı. Ekonomistlerin 2023 yılı enflasyon tahmini yüzde 68,01 olarak revize edildi. Buna göre Tüketici Fiyat Endeksi'nin 1895,91 seviyesine yükselmesi bekleniyor.

Merkez Bankası'nın yeni açıkladığı yüzde 68,01'lik yıllık enflasyon beklentisine göre memur ve emeklisinin zam hesapları aşağıdaki gibi oldu:
6 aylık enflasyon oranı yüzde 40,27
Refah payı hariç 6 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 40,27
6 aylık memur enflasyon farkı yüzde 32,33
Memur toplu sözleşme zammı yüzde 15
6 aylık memur zammı yüzde 52,17
Ocak ayında bu rakamında yüzde 40-50 civarında artması bekleniyor. En düşük emekli maaşının artışı için Meclis düzenlemesi gerekiyor.

Kaynak: Duvar Gazetesi
"Küresel enflasyon, 2022 yılında son 25 yılın en yüksek seviyesine ulaşarak yüzde 8,7 olarak gerçekleşmiştir. Uygulanan sıkı para politikalarıyla 2023'te yüzde 6,9'a gerilemesi beklenen enflasyon, halen uzun dönem ortalamasının oldukça üzerindedir. Enflasyonun 2024 yılında yüzde 5,8'e gerilemesi beklenmektedir. Bu nedenle sıkı parasal duruşun bir süre daha devam etme ihtimali bulunmakta.
Ülkemizde daha dengeli, daha kapsayıcı ve sürdürülebilir yüksek büyüme ile kalıcı refah artışını hedefliyoruz. Çalışanlarımızı ve emeklilerimizi enflasyona ezdirmedik ve bundan sonra da ezdirmeyeceğiz."
İktidara yakın Sabah gazetesinin haberine göre, asgari ücret, emekli ve memur maaşları düzenlemesiyle milyonların alım gücü artacak. Sıkı para politikası ve koordineli maliye politikalarıyla enflasyonun beli kırılacak ve artan alım gücü korunacak. Sürdürülebilir ekonomik büyüme için ihracat teşvik mekanizmalarının güçlendirilerek Türkiye'nin pazar payı genişleyecek

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 08 Aralık 2023
İmsak 06:06
Güneş 07:32
Öğle 12:35
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı