Askerlik Borçlanması Ödeme Şartları Nelerdir? Güncel 2024

Askerlik borçlanması emekli olma hayali kuran birçok kişinin yakından takip ettiği bir Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetidir. Peki, askerlik borçlanması nedir nasıl yapılır, şartları nelerdir? İşte detaylar…

EKONOMİ 10.06.2024, 05:40
1
Askerlik Borçlanması Ödeme Şartları Nelerdir? Güncel 2024
Askerlik borçlanması, kişinin askerde geçirmiş olduğu süre kapsamında birikmiş olan prim tutarının tek elden ödenmesini sağlayan bir uygulamadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tanımlanan bu hak, er veya erbaş olarak silah altında ya da Yedek Subay Okulu’nda görev yapmış olan kişileri kapsamaktadır.
Emeklilik için gerekli olan prim gün sayılarını artırarak daha erken bir dönemde maaş almayı hedefleyen birçok kişi, askerlik borçlanmasına dair sık sık sorgulamalarda bulunmaktadır. Peki, askerlik borçlanması nasıl yapılır? Askerlik borçlanması ne kadar? İşte konuya dair tüm merak edilenler…

Askerlik borçlanması emeklilik yaşı gelmiş ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun istediği prim şartını sağlayamayan kişiler için sunulmuş olan ayrıcalıklı bir haktır. Bu haktan yararlanacak olan kişiler askerde geçirdikleri sürenin tamamını ya da bir kısmını borçlanarak eksik primlerini tamamlayabilirler. Askerlik yapmayanlar ya da bir sebep ile askerlikten muaf olanlar, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun borçlanma hizmetinden yararlanamazlar.
Askerlik borçlanması kapsamında en fazla askerde geçirilen süre kadar borçlanma yapılabilir. Borçlanma kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenmesi gereken tutarlar ise günlük bazda hesaplanıyor olup her sene belirli parametreler çerçevesinde değişmektedir.

Askerlik borçlanmasına temel alınan sigortalının ya da hak sahiplerinin prime esas günlük kazanç alt ve üst sınırlarıdır. Kişi bu aralık dahilinde günlük kazancın yüzde 32’sini baz alarak askerlik borçlanması hesabı yapabilir.
Askerlik borçlanması hesabında askerlik süresi dikkate alınmalıdır. Askerlik süresi 12 ay olan kişi hesabı 12 ay üzerinden yapacaktır. Daha fazla bir süre için borçlanma talebinin oluşturulması mümkün değildir. Askerlik süresinin belirlenmesinin ardından borçlanma bedeli hesabına geçiş yapılmalıdır. Borçlanma bedeli hesabında genel olarak askerlik süresi üzerinden günlük bir prim miktarı kullanılır. Bu bedel her sene belirlenen alt ve üst sınırlar dahilinde seçilebilir.

2024 yılı kapsamında belirlenmiş olan bedeller üzerinden yapılmış olan askerlik borçlanması hesabı şu şekildedir:

Askerlik borçlanmasından yararlanmak isteyen kişilerde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aranan kriterler şu şekilde özetlenebilir:

Askerlik borçlanması kapsamında yapılacak olan prim ödemeleri için belirli bir süre bulunmaktadır. O süre borçlanma tebliğinden itibaren 30 gün olarak belirlenmiştir. Bu sürenin uzatılması kesinlikle mümkün değildir. Borçlanma başvurusu kabul edilmiş ve ilgili tebliği eline almış olan kişi 30 gün içerisinde söz konusu tutarı ödemez ise ilgili hak sistem tarafından iptal edilir. Ancak kişinin ilerleyen zamanlarda yeniden askerlik borçlanması için başvuruda bulunması mümkündür.
Askerlik borçlanması primleri kamu bankaları veya e- Devlet sistemi üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenebilmektedir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 03:28
Güneş 05:13
Öğle 12:46
İkindi 16:37
Akşam 20:09
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı