Askerlikte mavi bere nedir?

Askerliğin simgelerinden biri olan berenin birkaç rengi bulunur. Mavi renge sahip olan bere, asker ile ilgili görev ve konum hakkında bilgi verir. Sizin için askerde takılan berenin anlamlarını detaylıca araştırdık.

AİLE 07.03.2024, 15:45
1
Askerlikte mavi bere nedir?
Türk Silahlı Kuvvetleri’ne göre mavi bereyi komando ve jandarmalar takar. Bu özel birlikler eğitim sırasında zorlu bir süreçten geçer. Özenle yapılan elemenin ardından birliğe kabul edilen komanda ve jandarmalar mavi bereyi takma hakkını kazanır. Mavi bere, askerlerin güncel konumunu ve ne ile görevli olduklarını gösterir.
Mavi bereyi takan asker dayanıklılık, profesyonellik ve lider olma özelliklerine sahiptir. Bunlara ek olarak bere, düşman karşısındaki cesareti ve kararlılığını ortaya koyar. Askerin sahip olduğu yüksek fiziksel özellikleri ile zorlu koşullarda görevini layığı ile yerine getirebileceğinin işaretidir.

Mavi bere takan askerler zorlu bir eğitimden geçmiş komando ve jandarmalardan oluşur. Bu nedenle görev yerleri özel operasyonlar, keşifler ve istihbarat faaliyetleridir. Söz konusu görevler üstün bir askeri yapı ve bilgi gerektirdiği için bunlara yalnızca mavi bereli askerler gönderilir. Mavi bereli askerler takım çalışmasına yatkın olarak göreve çıkar. Aynı zamanda bu bereyi takan askerler görevde özel silah kullanır.

Türkiye Silahlı Kuvvetli içinde yer alan en elit grup olarak gösterilen bordo bereliler ulusal güvenliği sağlamakla görevlidir. Bordo bereli olmak isteyen askerler aylar süren özel eğitim sürecinden geçer. Son derece zorlu bir süreç olan bu eğitim askerleri en zorlu koşullara hazırlamayı amaçlar. Eğitimin sonunda askerler savaş ve hayatta kalma becerilerini önemli ölçüde geliştirmiş olur.

Bordo bereli askerler, Türkiye’nin ulusal güvenliğini sağlamak amacıyla genel olarak sınır bölgelerinde görev yapar. Güvenlik sağlama amacıyla askerler terörle mücadele gibi çok zorlu görevler üstlenir. Bu grupta yer alan elit askerler sıklıkla sınır dışı görevlerine katılır. Ülkenin güvenlik sistemi için çok büyük öneme sahip olan bordo bereliler yüksek birer cesaret ve sadakat ile hizmet vermeyi sürdürürler.

Askerlikte siyah bere, kurmay subaylar, paramiliter ve ordular tarafından kullanılır. Siyah bere dünyanın pek çok ülkesinde yaygındır. Siyah bereyi kullanan birliklerin başında Türk Silahlı Kuvvetleri, Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri ve OMON gelir. Ülkemizde siyah bere takan askerler, tank ve zırhlı personel taşıyıcıların olduğu bulunduğu mekanize birlikleridir.

Askeri bere dünya üzerindeki tüm ülkelerde sağ yatık bir şekilde takılır. Türk, Amerikan ve Çinli olduğu fark etmeksizin askeri düzen ve disiplin gereği bereler sağa yatık olur. Tim, manga ya da bölükte yer alan komutan birliğin sağ başında durur. Komutanın alt kademesinde yer alan subay, astsubay, uzman ve erbaşlar bu sayede komutanın solunda yer alır. Askeri berenin yönü kıdem sıralamasını belirler.

Dünya üzerinde faaliyet gösteren çok sayıda ülkenin askeri birlikleri tören şapkası takar. Silahlı kuvvetler, kolluk kuruluşu ve itfaiye gibi oluşumlar çeşitli törenlere bu şapkayı takarak çıkar. Şapkanın ortaya çıktığı dönem 18. yüzyılın sonları ile 19. yüzyıl başlarına denk gelir. Kuzey Avrupa’da ortaya çıktığı bilinir.
Şapkayı oluşturan unsurlar taç, şerit, nişan, başlık rozeti ve rütbe işlemesidir. Tören şapkasını takan asker bu sayede rütbesini belli etmiş olur. Şapkanın rengi askerin bulunduğu birliğe bağlı olarak değişir. Hava kuvvetleri mavi, ordu yeşil ve donanma beyaz tören şapkası takar. Kordon genel olarak siyah renktedir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 16 Nisan 2024
İmsak 04:31
Güneş 05:56
Öğle 12:43
İkindi 16:24
Akşam 19:21
Yatsı 20:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı